У Міжнародний день памʼяті про аварію на Чорнобильській атомній електростанції, яка стала однією з найстрашніших катастроф в історії ядерної енергетики, в Южному відбувся захід за участі ліквідаторів ЧАЕС.

26 квітня 1986 року сталася аварія на четвертому енергоблоці. З різницею в дві секунди відбулися два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець вісімдесятих років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб.

Біля памʼятника Захисникам Вітчизни творчі працівники та колективи ПК «Дружба» нагадали усім присутнім про день, який закарбувався у памʼяті усіх причетних до катастрофи.

Фоном для заходу стала експозиція, що відобразила у собі наслідки аварії: покинуті домівки, книги, дитячі іграшки, годинник, який назавжди зупинився.

У День памʼяті подякував своїм колегам голова Южненської спілки «Союз Чорнобиль Україна» Юрій ШЕПТИЦЬКИЙ.

«38 років тому кожен з вас був там, у Чорнобилі. Кожен робив свою справу: хтось будував дороги, хтось викорчовував Рудий ліс, вивозив заражену землю, вивозив металеві конструкції і весь бруд, який був розповсюджений по території станції. За всі 170 діб, коли я там був, жоден боєць, жоден підлеглий не дав навіть натяку на те, що він не буде виконувати завдання. Не було малодушності. Були лише мужність та сміливість»,— розповів Юрій ШЕПТИЦЬКИЙ.

Він також подякував своїм колегам та побажав їм найголовнішого – здоровʼя та миру.

Ще один ліквідатор ЧАЕС, який був присутній на заході – Віктор МАРКОВСЬКИЙ. У 1986 він був у групі дозиметричного контролю, відслідковував рівень радіації, помічав його на картах та зазначав скільки часу можна знаходитись у кожній зоні.

«У нас був момент, коли загорівся склад з лакофарбовими матеріалами. У ліквідації пожежі брали участь наші Леонід КЛАПІЙ, Сергій РОГОВ і багато інших, з інших частин. Наш Леонід КЛАПІЙ, який був командиром відділення на той час, отримав медаль за відвагу на пожежі. Це була державна нагорода, тож дійсно, медаль знайшла свого героя, як кажуть. Не дивлячись на страх та вибухи, вони виконували свою роботу»,— розповів Юрій МАРКОВСЬКИЙ.

Цьорогіч Южненська влада привітала кожного ліквідатора ЧАЕС матеріальною нагородою – 3 тисячі гривень кожному. У 2023 році ця виплата склала 1500 гривень.