Щороку у третій четвер травня в Україні відзначають День вишиванки. Тож ми вирішили пройти містом та дізнатись, як у Южному дотримуються традицій свята.

На своїй сторінці у Фейсбуці директорка Южненського музею Тетяна ЄРОШЕНКО анонсувала виставку вишиванок.

Екскурсію нам провела провідна зберігачка фондів музею Наталя ЧЕРКАШЕНКО. Колекція вишиванок Южненського музею невелика. Попри це, дуже цікава. Найстарішій вишиванці понад 100 років. Її до музею передала мешканка Южного близько 10 років тому.

Як розповіла Наталя ЧЕРКАШЕНКО, жінці тоді було близько 70 років. Сама вона родом з Черкащини, Канівського району, який є батьківщиною Тараса ШЕВЧЕНКА. А вишиванка належала її бабусі. За фасоном та розміром сорочки зрозуміло – її створили для молодої дівчини.

Минулого року колекція вишитих сорочок у музеї поповнилась після заклику працівників у інтервʼю Южненському телебаченню. Одразу декілька мешканців принесли вишиванки свої бабусь та дідусів.

Одну з цікавих давніх вишиванок принесла майстриня Тамара СЕМЕНЮК. Жінку навчила вишивати бабуся. Вишиванка також підліткова, тож з упевненістю можна казати, що виробу понад 60 років.

Також цікавою є вишиванка, яка вишита на більш сучасній, синтетичній тканині.

«Я думаю, що це вишиванка 70-х років. Хоча і була «залізна завіса», але молодь все ж таки йшла у ногу з модою. Рух хіпі вдавався до етнічних мотивів. Хоча я була підлітком, але памʼятаю, як тоді пішла мода на вишиванки. Такі вишиванки, як тоді говорили, у стилі «розлітайки». І, думаю, це точно з цього стилю»,— розповідає Наталя ЧЕРКАШЕНКО.

Днями у музеї зʼявилась нова вишиванка – чоловіча. Чоловічі сорочки найбільш відрізняються від жіночих положенням візерунку. Він знаходиться на грудях, такими були оберегові мотиви. Ця вишиванка приїхала до Южного з Вінниці. Майстриня, Віра МАЙДАНЮК, вишила її для свого чоловіка. Точний вік виробу невідомий. Але відомо, що сама вишивальниця народилась у 1903 році. Тож сорочка могла бути вишита у 30-х, 40-х або більш пізніх роках.

Крім вишиванок із сімейних колекцій южненців, у музеї також є вишиті хустки та серветки. Подивитись та детальніше дізнатись про них можна завітавши до Южненського музею, у ПК «Дружба». Працівники завжди раді вітати екскурсантів.