Южненський комунальний спеціалізований заклад «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю» понад 10 років приймає відвідувачів у двох квартирах. Саме такі приміщення для роботи центру виділили у місті. Загальна площа двох квартир (4-кімнатна та 1-кімнатна) складає 104 квадратних метри.
Наразі у реабілітаційному центрі послуги отримують 36 осіб з інвалідністю, шестеро з них мають статус ВПО. Більшість вихованців – діти до 18 років. За рік у Центрі отримують послуги близько 80 людей. Також у закладі працюють 16 співробітників: педагоги, вихователі, реабілітологи.
Центр надає реабілітаційні послуги особам з інвалідністю від двох років. Вихованцями закладу є люди з розумовою відсталістю, психічними захворюваннями, захворюваннями опорно-рухового апарату. Крім того, надаються послуги групі ризику, тобто попередження дитячої інвалідізаціі.
Працівники центру зазначають, що через обмеження у просторі вихованці закладу можуть не отримувати послуги у повному розмірі. Крім того, часто виникає проблема: аби займатись на одному тренажері, інші доводиться пересувати.
«Для індивідуальних занять для неходячих дітей, та й для всіх інших тут замало місця. Так, у нас є багато тренажерів, але площі для занять не вистачає. Адже є діти, які потребують активної рухової активності, а тут «розігнатися» неможливо. Крім того є гіперактивні діти, які постійно у русі, постійно в активності і їм необхідно велике приміщення», — розповів вчитель-реабілітолог Антон ТКАЧЕНКО.
Директор Центру реабілітації Сергій МАЗАРЧУК розповів, що за рахунок «квартирного» навчання у закладі створено домашню атмосферу, тому у певній мірі дітям легше соціалізуватися, адже так вони почуваються комфортно. Та попри такі «плюси», «мінусів» у обмеженому просторі більше.
Через відсутність простору вихованці закладу займаються у дві зміни: зранку до обіду – діти від двох до 11 років, з обіду до вечора – від 11 до 35 років. Сергій МАЗАРЧУК зазначає, що дорослих відвідувачів у Центрі не багато. Деяким з них вже виповнилось 35 років, тож далі отримувати послуги вони не можуть.
«Раніше у нас було більше дорослих. Та багато наших вихованців поїхали після початку повномасштабного вторгнення. Якби у нас був тренажерний зал, куди люди з інвалідністю могли приходити на заняття, то і дорослих було б багато. Вони могли б отримувати послуги з лікувальної фізкультури. Але ми обмежені у цьому, тож більшість наших учнів – діти»,— розповів Сергій МАЗАРЧУК.
Та Южненська міськрада таки намагалась підвищити комфорт Центру реабілітації. У 2017 році були проведені проєктні роботи, а у 2018 розпочалось будівництво просторого приміщення для закладу. Загальна площа триповерхової будівлі склала понад три тисячі квадратних метрів. Розмістити Центр вирішили на території Авторської школи Гузика.
В управлінні капітального будівництва розповіли, що загальна вартість будівництва складає близько 230 мільйонів гривень. Наразі з них освоєно лише 40. За 3 роки будівля повністю побудована, у ній частково прокладені інженерні мережі, встановлено ліфти. Та після початку повномасштабної війни роботи зупинились.
За планом, окрім послуг, які є у Центрі зараз, у новій будівлі має бути обладнана повноцінна тренажерна зала, зала для занять з компʼютерною технікою, ткацтвом, хореографією та іншим.
Наразі Южненська міськрада не має змоги забезпечити будівництво повністю за кошт громади. Тож УКБ почали звертатись та намагатись залучити міжнародні організації і донорів, які могли б профінансувати проєкт.
Як розповів заступник начальника управління капітального будівництва Олександр ПАВЛЕНКО, наприкінці 2023 року у Южному було проведено зустріч із представниками обласної адміністрації, які шукають можливість створення реабілітаційного центру для військовослужбовців в Одеській області.
Тож аби отримати співфінансування з області або гранти від міжнародних організацій, Центр має перепрофілюватись для надання послуг військовим, а також особам, які постраждали від війни. До того ж, постало питання, що згідно нових норм, у будівлі має бути власне укриття. Задля цього також потрібно виконувати коригування проєкту.