Конкурс з пошуку підрядника для вивозу сміття у Сичавському старостинському окрузі знову завершився безрезультатно. 19 вересня стало відомо, що жоден потенційний учасник не подав заявку. Це була вже друга спроба знайти оператора для надання послуг у Сичавці та Кошарах.

Проблема зі стихійними сміттєзвалищами у цих населених пунктах триває роками. Нагадаємо, що у 2021 році офіційним оператором стала одеська фірма “Частюля”. Пізніше компанія відмовилася працювати на цій території, аргументуючи це тим, що мешканці села не укладають договори, отже така робота оператору не вигідна. 

Фактично з лютого 2022 року у Сичавці та Кошарах вивіз сміття відбувається за змішаною формою: частково вимушене комунальне підприємство “Южненське узбережжя”, частково його вивозить ФОП за індивідуальними договорами, але він не є офіційним оператором. Також у Сичавці популярністю користується ще один спосіб позбутися сміття — кинути деінде. 

Зміни у законодавчій базі

Як розповіла Фокусу начальниця відділу екології ЮМР Надія МІЧУДА, наразі управління архітектури та містобудування готується до оголошення третього конкурсу з пошуку підрядника. Чи прийдуть на нього надавачі послуг питання вже не дуже відкрите.

У липні набрав чинності новий Закон про управління відходами, згідно з ним Міністерством довкілля був розроблений новий регламент проведення конкурсу з пошуку оператора. Новим регламентом затверджено і нові послуги, які має надавати підрядник. Раніше це були збирання, перевезення та захоронення відходів, відтепер — лише збирання та перевезення. Це означає, що задля захоронення сміття, ймовірно, доведеться укладати додаткові договори із іншими організаціями. 

Наразі до нового Закону підготовані не усі підзаконні нормативно-правові акти. Наприклад, постанови, згідно з якою вираховуватиметься тариф ще нема. Вона другий місяць “висить” на сайті Мінінтеграції на обговоренні. Такі нюанси значно ускладнюють проведення конкурсу.

“Як це буде, яка нова процедура, які полігони отримають нову погоджувальну документацію, відповідну до Закону, поки не відомо. Тобто законодавча база відсутня. нас було чотири види відходів, тепер два. Багато фірм ставлять питання, які самі відходи вони будуть приймати, які до якої категорії відносяться”, — розповіла Надія МІЧУДА. 

Однією з проблем, через яку організації не хочуть працювати у Сичавці є те, що Южненська громада — крайня громада області, тож найближчий полігон в Одеській області знаходиться у Дальнику (на відстані близько 60 кілометрів). Більшості організацій такий маршрут не зручний, до того ж кілометраж впливатиме на вартість послуги. Через значне підвищення цін й без цього невелика кількість договорів може зменшитись. 

Стихійні сміттєзвалища

Поки для обслуговування населених пунктів не знайдено підрядника у міській раді шукають способи боротьби зі стихійними звалищами. Надія МІЧУДА розповіла, що два роки тому у селі вже прибирали сміттєзвалища за бюджетний кошт. Тоді ліквідація 7 з 52 сміттєзвалищ коштувала близько півмільйона гривень, деякі інші звалища прибрали місцеві мешканці на День довкілля. Кількість сміттєзвалищ, які у Сичавці є зараз, посадовиця не називає, та зазначає, що вони “ростуть як гриби”.

Ліквідація одного кубічного метра сміття коштує від 540 до 680 гривень. До того ж такі види витрат йдуть зі спеціального фонду, а відповідно постанові №590 “Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану” вони не є першочерговими, тож чи виділять кошти також не відомо. 

Як розповіла Фокусу староста Сичавки Валентина ПОПОНІНА, перед зимою у селі планують провести толоку за участі місцевих жителів. 

Читайте також: У Сичавці оператора із вивозу сміття немає, а сміттєзвалища — є: конкурс із пошуку підрядника завершився безрезультатно.