Для вивозу побутового сміття в Сичавці та Кошарах знову шукають підрядника. Одеська фірма “Частюля”, яка виграла конкурс з обслуговування населених пунктів у 2021 році, відмовилась від надання послуг. Компанія аргументує рішення тим, що більшість клієнтів не підписують індивідуальні договори, тож робота на цій ділянці їй невигідна. 

За нашою інформацією, уклали необхідні договори і відповідно оплачують послугу лише близько 15-20% мешканців села. Для них встановили альфатори. Щоб у контейнери не потрапило сміття неплатників ще кілька років тому встановили кодові замки. Вихід із ситуації виявився прозаїчним: мешканці або складують відходи біля закритих альфатерів, або деінде. Тож у селі періодично з’являються стихійні звалища. 

Оренда одного баку зараз коштує 418 гривень на місяць. Наразі жителі Сичавки, які мають індивідуальні договори, сплачують цю суму і їх сміття вивозить ФОП, пов’язаний із попереднім підрядником. Інші мешканці, зізнаються, що спалюють або викидають у балки.

“У мене зі сміттям немає проблем, бо я заключила договір і взяла в оренду альфатор. І щоб не було накладно сплачувати 418 гривень на місяць, разом із сусідами скидаємось по 100 гривень і виходить доступно. Місця нам вистачає, контейнер на 240 літрів. Сміття вивозять щовівторка”, – розповіла Алла, мешканка села Сичавка. 

“В мене договору нема, моє сміття не вивозять, ми його самі знищуємо. Все що здається, ми не палимо, а здаємо, наприклад пластик чи залізо, а скло я кидаю в бетон і роблю брикети на зиму. А папір складаємо і залишаємо на зиму на розтопку. Один альфатор в кінці вулиці знаходиться, не піду ж я туди”, – поділився Сергій, мешканець села Сичавка.

Така ситуація триває буквально роками. В останнє додатковий конкурс для залучення підрядника в Южненській міській раді оголосили у лютому 2022 року. Тоді він не відбувся за об’єктивних причин. 12 липня цього року стартував другий конкурс, за місяць, 11 серпня, стало відомо, що на нього не подався жоден учасник.

Як розповів начальник управління архітектури і голова конкурсної комісії Сергій ОРИШАКА, потенційні підрядники телефонують, цікавляться умовами та заявки не надсилають. Однією з ймовірних причин називає попередній досвід колег. 

У Южному є два комунальних підприємства, які потенційно могли б виконувати послугу з вивезення сміття. Це КП “Южненське узбережжя” та КП “Южтранс”. Але їм не вистачає, щонайменше техніки. Зокрема “Южтрансу” потрібен новий сміттєвоз та контейнери. Придбати їх самостійно підприємство не має фінансових можливостей, а витратити кошти з бюджету не дає закон.

“Ми вже намагались купити для “Южтрансу” новий сміттєвоз та контейнери, але це не дозволяє зробити Антимонопольний комітет. Це обґрунтовується тим, що ми поставимо “Южтранс” у неконкурентні умови з приватними операторами вивезення сміття. Закупити контейнери та передати їх людям, аби вивіз сміття коштував дешевше, ми також не можемо, бо ми їх можемо передати на баланс лише комунальному підприємству”, – зазначив Сергій ОРИШАКА. 

11 серпня конкурсна комісія одноголосно підтримала подовження терміну конкурсу. Тепер вона має 10 днів на створення нового оголошення. За процедурою затвердити це рішення мають на засіданні виконкому. До найближчого, яке має відбутися у 20-х числах серпня, розповідає начальник управління архітектури, вже не встигнуть. 

Конкурс триватиме місяць, якщо знову не надійде жодної заявки, міська рада має самостійно затвердити виконавця послуг. Увесь цей час сміття будуть вивозити лише у тих 20 відсотків населення, яке має договори.