фото ілюстративне

В одному з місцевих пабліків Южненської громади активно обговорюють питання щодо отримання квитанцій на щорічну оплату послуг технічного обслуговування внутрішньобудинкового газопроводу.

фото: паблік “Підслухано Южне”

Фокус вирішив дізнатись та прояснити ситуацію.

Такі платіжки українці почали отримувати з початку 2024 року.

Відповідно до затвердженого Порядку ТО ВБСГ у багатоквартирному будинку, ВБСГ (мережі спільної власності) – це газові мережі та обладнання від запірного пристрою на вводі в будинок до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення, а саме – до запірних пристроїв, включно перед місцями підключення газових приладів (пристроїв), газоспоживаючого обладнання, теплових агрегатів.

Тобто внутрішньобудинкова система газопостачання – це газові труби, які починаються від запірного пристрою на вході у будинок і до точки приєднання квартир

Зазначимо: нарахування за техобслуговування, які 2024 року отримають українці, не є чимось новим. До 2020 року, коли власники квартир отримували одну платіжку за газ, ця плата в неї також була включена.

Після укладання Угоду про асоціацію України з Європейським Союзом у 2015 році, почали здійснюватись реформи на ринку газу відповідно до взятих на себе зобов’язань. Одна з них – відокремлення функцій з розподілу та постачання природного газу.

Саме внаслідок цього з січня 2020 року українці почали отримувати дві окремі платіжки за газ: за постачання та за доставку (розподіл). Водночас із тарифів облгазів на доставку газу виключили плату за ТО ВБСГ. А нормативно-правові акти, що зобов’язували облгази безоплатно здійснювати техобслуговування в житлових будинках, втратили чинність. Тому вникла ситуація, коли за мережі ніхто не відповідає.

Ще з 2015 року точилися суперечки щодо того, хто має відповідати за технічне обслуговування газопроводу. Питання врешті решт було врегульовано вже наприкінці 2023 року після затвердження НКРЕКП Типового договору на ТО ВБСГ багатоквартирного будинку, внесення змін до Кодексу газорозподільних систем та затвердження Методології розрахунку граничних рівнів вартості виконання видів робіт і послуг з ТО ВБСГ багатоквартирних будинків.

Тож згідно Типового договору саме власники квартир відповідають за обслуговування та дотримання у належному стані внутрішньобудинкової системи газопостачання. Власне, таким чином Держава переклала відповідальність у цій сфері саме на споживачів.

Зазначимо також, що платіж здійснюється раз на рік. Для цього співвласники мають укласти угоду про їх техобслуговування з організаціями, які мають дозвіл на проведення таких робіт (з оператором газорозподільних мереж (ГРМ) або іншим підприємством).

Мешканці будинків зараз мають звернутися до балансоутримувача – управителя багатоквартирного будинку, ОСББ чи житлово-будівельного кооперативу, щоб обрати уповноважену особу, яка надалі буде тримати зв’язок із виконавцями, – радять у ТОВ “Газорозподільні мережі України”. – Замовник робіт (уповноважена особа або балансоутримувач) від імені співмешканців укладає колективний договір з виконавцем робіт. Це може бути філія “Газмережі” або інше підприємство, на вибір, яке має дозвіл на проведення таких робіт. Інший варіант – протягом 15 днів з моменту підписання угоди з іншою компанією уповноважена особа має повідомити про це оператора ГРМ та розірвати угоду, укладену з ним за замовчуванням”.