У Южному 16 січня мало відбутись чергове засідання територіальної виборчої комісії, але його не відкрили.
На засідання прибули 11 членів комісії (кворум – 10). Розпочалося слухання із заяви голови Вікторії САНДЮК. Вона повідомила про шість ухвал суду про вилучення документів, а саме: протоколи по відкликанню депутатів, протокол засідання комісії, а також відкриття кримінального провадження. Тож засідання відкривати немає сенсу, зауважила Вікторія САНДЮК, адже працювати немає за чим.
Через це у Вікторії САНДЮК та заступника голови комісії Ярослава БОГДАНЦЕВА виникла дискусія. Він зазначив, на засідання прибула нова членкиня, яка має скласти присягу – вона може це зробити лише за умови відкриття засідання.
«Ми збирали комісію та готувались до того, що відбудеться розгляд протоколів. Та сьогодні відбулось вилучення документів. Нам нема що розглядати. У нас немає на руках матеріалів, з якими ми можемо працювати і перевіряти документи згідно вимог статті 38-40 [ред.: Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»]. Засідання не відбулося, коли воно мало відбутись, а зараз у нас вже нема документів»,— зазначила Вікторія САНДЮК.
Згідно порядку денного , члени комісії мали розглянути протоколи щодо чотирьох депутатів (Володимир СІВАК, Світлана ДІНУЛ, Андрій ГОРИВЕНКО, Денис ЩАМБУРА). Та відкритим залишається питання про те, що робити із пʼятьма депутатами, по яким немає протоколів.
«У нас є питання, які комісія має розглядати окрім відкликання депутатів. І сьогодні втратити таку можливість, коли комісія зібралась, і нічого не зробити, для мене було дуже дивно. Коли я почув, що в нас нема питань для розгляду, мене це дуже здивувало. Адже є наша колега, яка не може прийняти присягу, є питання – що робити з пʼятьма депутатами, по яким не принесли протоколи, воно відкрите з 7 грудня. Ми повинні зробити якийсь висновок: або ми закриваємо ініціативу по ним, або ми робимо якийсь запит, або хоч щось. Але , скоріш за все, за процедурою ми маємо закрити ініціативу»,— розповів Ярослав БОГДАНЦЕВ.
До того ж під час дискусії Вікторія САНДЮК зазначила, що у протоколі відсутні відомості про те, що комісія відпрацювала по протоколам чотирьох депутатів, а одразу передала документи до Нацполіції та інших перевіряючих органів. На що Ярослав БОГДАНЦЕВ зазначив, що комісія відпрацювала, та вносити це у протокол не мала.
Заступник голови комісії також повідомив про те, що написав окрему думку до протоколу комісії від 21 грудня. Окрема думка – документ, який є формою визначення власної позиції. Як пояснив Ярослав БОГДАНЦЕВ, його заява стосувалася порушень, які виникли на його думку, під час проведення минулого засідання. Таких він зазначив вісім.
«Я вважаю, що на засідання було вісім порушень і голова та члени комісії, які тоді прийняли присягу є неповноваженими. Тому що, наприклад, був включений Державний гімн посеред засідання, а він включається на початку засідання, тобто голова прийняла присягу до відкриття засідання, а не на засіданні комісії. І таких процедурних моментів дуже-дуже багато. Голова і члени комісії мали прийняти присягу чітко під час засідання, а це відбулось поза його межами. Тому у мене питання по її легітимності взагалі»,— сказав Ярослав БОГДАНЦЕВ.
Цей документ підкладається під протокол засідання, про це повідомлено ЦВК та громадські організації, що спостерігають за процесом. Як зазначив заступник голови комісії, ці органи із заявою ознайомились, тож якщо в них виникнуть питання щодо засідання, окрему думку буде враховано у протоколі. А також орган, що прийматиме рішення (ЦВК або суд) ознайомляться із документом, та візьмуть до уваги факти порушень.
Тепер територіальна виборча комісія чекатиме на результати кримінального розслідування та відштовхуючись від них працюватиме далі.