Профільний комітет Ради буде доопрацьовувати новий законопроект по мобілізації, який вчора був прийнятий в першому читанні – документ без обговорення та за скороченою процедурою підтримали 243 депутатів.
Як заявив голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія, є декілька моментів, що вже знаходяться в роботі.
“Питання до нього (до законопроєкту, – РЕД.) є у всіх. Будемо працювати над ними в комітеті до другого читання”, – зазначив Арахамія.
Серед проблемних моментів він зокрема зазначив питання щодо людей з інвалідністю і тих, хто за ними доглядає, щодо призову аспірантів, а також норми щодо блокування особистих рахунків громадян.
“Маємо збалансувати інтереси військового командування, бізнесу і громадян. Завдання не з легких, роботи буде багато”, – додав він.
У свою чергу голова антикорупційного комітету Верховної Ради Анастасія Радіна заявила, що три норми законопроекту про мобілізацію мають бути змінені. Йдеться про демобілізацію, відстрочку від призову по догляду за особою із інвалідністю та відповідальність за нереєстрацію електронного кабінету військовозобовʼязаного.
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов зауважив, що закон про мобілізацію має бути справедливими і зрозумілим для суспільства.
“В ньому не має бути трактувань, які одні читають зліва, інші читають справа. Він має бути простим і зрозумілим. Щоб кожна людина зрозуміла, про що йдеться. З урахуванням норм Конституції, яка діє на території нашої країни”, – резюмував секретар РНБО.
За його словами, депутати, які несуть політичну відповідальність за голосування, і президент України не допустять того, щоби антиконституційні норми були в цьому законі.
Зазначимо, що законопроєкт передбачає:
-зменшення призовного віку з 27 до 25 років;
-обов’язок усім військовозобов’язаним від 18 до 60 років зареєструвати електронні кабінети призовника та введення можливості розсилки через них електронних повісток;
-обов’язок усім військовозобов’язаним від 18 до 60 років упродовж 60 днів надати свої облікові дані – безпосередньо з’явившись у ТЦК або в електронному кабінеті. Неявка дає військкомату право просити суд обмежувати громадянам виїзд за межі України та право керувати транспортними засобами, блокувати рахунки, вилучати з банків гроші та інші цінності;
– обов’язок пред’являти військовий квиток представникам ТЦК, поліції та прикордонникам;
– заборону вчинення будь-яких консульських дій за кордоном для чоловіків віком від 18 до 60 років без наявності військово-облікових документів;
– перепроходження медкомісії обмежено придатних до служби осіб та осіб, які оформили інвалідність після 24 лютого 2022 року;
– скорочення категорій осіб, які мають право на відстрочку та бронювання (допускається мобілізація аспірантів, які навчаються на контрактній основі; чоловіків та жінок, які самостійно виховують дитину до 18 років; осіб, зайнятих доглядом за батьками дружини або чоловіка, та доглядальників за інвалідами 2-ї групи).