На базі ліцею імені Чорновола відбувся тренінг для освітян на тему безпеки у школах.
Захід організовано у рамках всеукраїнського проєкту «Про.Спільноти: безпечне та сприятливе середовище для навчання дітей».
До тренінгу долучилися освітяни Южненської громади, Чорноморської селищної громади, Фонтанської громади, а також долучилися вчителі з Миколаївської області. Окрім педагогів захід відвідали психологи, представники адміністрацій шкіл, депутатського корпусу ЮМР, а також начальниця управління освіти Олена БАРАНЕЦЬКА. Ліцей імені Чорновола став єдиним у Одеській області, де був організований тренінг.
Головними спікерами щодо покращення безпекової ситуації у закладах середньої освіти стали програмна менеджерка ГО «Центр інноваційної освіти «Про.Світ», кандидатка педагогічних наук Анастасія АНОСОВА та освітній омбудсмен України Сергій ГОРБАЧОВ.
Проєкт охоплює 110 громад у 17 областях України. Окрім фізичної безпеки він наголошує на інформаційній та психологічній безпеці школярів. Під час тренінгів освітян активно залучають до обговорення, а також інтерактивних завдань.
« Психологічна безпека дуже важлива, якщо мова йде про дітей. Тобто щоб були поруч стабільні, емоційно врівноважені дорослі, щоб вони знали, як спілкуватися з дітьми, допомагали їм стабілізуватися. Безперечно важливо, щоб була інформаційна безпека, тобто поводження з інформацією, розуміння, як реагувати на певні новини, вміння відрізняти ІПСО [ред.: інформаційно-психологічна операція], фейки і так далі. Тому ми намагаємось транслювати комплексне обʼємне бачення і допомагати в тому, щоб формувалась культура безпеки як у дорослих, так і в дітей»,— розповіла Анастасія АНОСОВА.
Проєкт «Про.Спільноти: безпечне та сприятливе середовище для навчання дітей» створено ГО «Центр інноваційної освіти «Про.Світ» спільно зі службою освітнього омбудсмена України. Сергій ГОРБАЧОВ – перший освітній омбудсмен України. Під час тренінгу він також наголошував на важливості збільшення штату психологів у закладах освіти, адже їхня кількість не відповідає потребам сьогодення.
Окрім педагогів лекцію Сергія ГОРБАЧОВА прослухали і учні школи. Омбудсмен провів урок із девʼятикласниками, розповідаючи їм про важливі освітні процеси, а також, звісно, безпекові питання.
«Мені дуже важливо, аби діти розуміли, що у них є права, а також і обовʼязки. І вони мають це знати. Вони мають розуміти, що їх право на освіту є також і їхнім обовʼязком. І їхнє право на самовираження, на вільне вираження своїх думок може бути реалізовано лише в умовах дійсної шкільної демократії, взаємної поваги і розуміння відповідальності: хто за що відповідає, хто що робить. І в тому числі, власне, що поведінка учня – це не лише його особиста справа, бо, якщо вона заважає іншим здобувати освіту – це вже порушення прав інших людей. Обовʼязок кожного з нас – це не лише дбати про власні права, але й робити так, щоб права тих, хто поруч із нами, не були обмежені. Власне, у нас була вільна розмова. Ми говорили про багато речей: що таке ЗНО, ДПА, яка обʼєктивність їх оцінювання. Цікава розмова, без конкретної методичної мети»,— зазначив Сергій ГОРБАЧОВ.
До проєкту залучені 30 тренерів зі всієї України. Їх обирали серед понад 200 заявок. Обрані освітяни проходили навчання у Києві, а також відʼїжджали до Ізраїлю, аби отримати досвід.
Тренерками-представницями Южненської МТГ стали педагогиня Ліцею імені ЧОРНОВА Юлія ШАПОВАЛОВА, а також педагогиня Ліцею №1 Алла ПОРОХОВНЮК. Саме вони стали організаторками тренінгу у Южному, а також запросили представників сусідніх громад та областей.
«Ми дуже раді, що до нас приєдналися наші коліжанки з Миколаївської області, вони також є тренерами проєкту. Ми такі духом близькі, бо на тренінгах у Києві якось згуртувались люди із різних областей: західних областей, Житомирщини, Рівненщини, їх так багато. Я дивлюся, я сама з Одеської області, тут Миколаїв. Ми ж такі рідні, ми сусіди, ми стільки допомагали, водичку збирали. Ми дійсно, як є побратими, так і ми. Дуже раді, що вони сьогодні приїхали, бо в них зараз немає можливості приймати у себе, на жаль. Але вони настільки пройняті цим духом, аби допомогти опанувати що таке є безпечне середовище, що це не завжди є тільки укриття. Це комплекс проблем і має бути комплекс рішень. Ми дуже вдячні, що вони сьогодні нас підтримали і приїхали до нас»,— розповіла Юлія ШАПОВАЛОВА.
Проєкт складається з чотирьох тренінгів. Наступний, третій за рахунком, у Южному планують провести 17 жовтня. Він стосуватиметься інформаційної безпеки.