Минулого тижня робоча група з перейменування Южного затвердила для майбутнього голосування мешканцями міста перелік із 12 остаточних варіантів для нової назви міста:
– Аджалик;
– Аксинськ;
– Аненталь;
– Доброморськ;
– Мореслав;
– Оріяна;
– Причорноморськ;
– Порт-Аненталь;
– Порт-Оріяна;
– Портовськ;
– Сонячноморськ;
– Тилігул.
Вони вже отримали широке обговорення мешканців у соціальних мережах. Одне з питань, яке ставлять користувачі: яке відношення мають запропоновані варіанти до Южненської громади?
Фокус публікує обґрунтування історичних назв у поєднанні з коментарями історикині Валентини БІЛОЇ, яку залучали до обговорення робочої групи. Ми взяли до розгляду виключно історичні назви. Адже, наприклад, Причорноморськ, Портовськ, Дотроморськ, Мореслав, Сонячноморськ — штучно утворені варіанти.
Аджалик та Тілігул
“Османська імперія вторглася на наші землі, встановила тут свої кордони, давали свої назви населеним пунктам, річкам, лиманам. Так і зʼявились назви Аджалик і Тілігул – “ісконно турецькі землі”. Російська імперія вигнала турків, за допомогою козаків, з наших земель і всю територію Північного Причорноморʼя – від Бессарабії до Криму назвала Новоросією. І сказала: “України нема, не було і не може бути”. За указом Катерини || знищувались населені пункти, рівнялись із землею козацькі могили, зруйновувала вона і турецькі назви, але деякі залишила, щоб було в історії нагадування про те, що тут були турки, але їх вибили звідси росіяни і це, як тепер дехто заявляє “ісконно рускіє землі”, — зазначила Валентина БІЛА.
Цікаво, що в обґрунтуваннях варіанту “Аджалик”, яке ми отримали від робочої групи значиться, що назва нашого міста з самого початку мала бути Аджалик.
Аненталь
Перша назва селища Нові Біляри, вперше згадано в письмових джерелах у 1868 році, як Анненталь (“Аннен” може походити від імені святої Анни, або бути похідним від німецького слова “anne” – старовинна форма слова “Aue”, що означає лука або долина. “Таль” також означає долину або низину). Саме так описано цей варіант в обґрунтуванні в документації від робочої групи з перейменування.
Як розповідає історикиня БІЛА, у середині 19 століття на території Північного Причорноморʼя мешкало 200 тисяч українців. І для того, аби зменшити їх відсоток, влада російської імперії вирішила пересилити сюди більш “слухняне” населення. Так зʼявились тут серби, болгари, євреї та інші. Найбільшим був потік німецьких колоністів. В середині 19 століття тут мешкало близько 100 тисяч німецьких колоністів, найбільше їх приваблювало море, землі, клімат. Та найголовнішим були пільги: вони звільнялись від податків на 30 років, від військової служби, На території Одеської області було засновано населений пункт Аненталь.
“Колись у Німеччині проводились розкопки. Там же територія Неандерталь. Під час розкопок там знайшли залишки стоянки первісних людей, залишки життя, житла, зброї, знарядь праці, кістки людини. Первісну людину назвали за місцем знаходження – неандертальцем. Німці знають історію. Вони покинули Німеччину і приїхали сюди, але у них в душі бринить своя історія. Саме тому вони назвали населений пункт Аненталем, що співзвучно з Неандерталем” – розповіла Валентина БІЛА.
Оріяна і Порт-Оріяна
В документальному обґрунтуванні вказано, що “Оріяна” — стародавня назва Пра-України: “Оріями” називали прадавніх українців, бо ми народ хліборобів. І навколо нашого міста багато сельхозугідь”.
Водночас історикиня Валентина БІЛА зазначає, що орії жили у лісостеповій зоні: “Це сучасні Полтавська, Кіровоградська, Черкаська області. А Одеська, Миколаївська та Херсонська області — це степи. Тут жили степовики, вони займались тваринництвом і розводили, переважно, тонкорунний овець. Це також доводять і назви найближчих населених пунктів: Кошари, Чабанка (смт Чорноморське), Тронка та інші. Тобто на цих територіях степовики виписали овець, а населені пункти будували трохи далі, адже ця місцевість дуже вітряна”.
Аксинськ
Назва грецького походження. На території сучасної Одещини у VI cт. до н.е. зʼявились грецькі поселення. “Понт Еквсинський” — так греки називали Чорне море, що в перекладі означає “море, що радує душу”. За даними історичних джерел греки також називали море і “Понт Аксинський”, що у перекладі з грецької “Негостинне море”.
Висновок
Усі 12 варіантів, затверджених комісією, обрали по одному балу в кожному з 6 умов та критеріїв відбору:
— відповідність вимогам законодавства щодо засудження та заборони пропаганди російської імперської політики в Україні;
— відповідність вимогам законодавства щодо
стандартів державної мови;
— унікальність назви;
— географічні особливості розташування;
— відповідність назви історії або культурі;
— відповідність правопису власної назви.
Але, як бачимо, найбільше розбіжностей серед експертів викликали, здавалося б, найбільш точні категорії — історичне та культурне обґрунтування. Тож, цілком ймовірно, що мешканцям, при виборі назви під час голосування варто орієнтуватися на усі показники в комплексі, помножені на власні уподобання.
Проголосувати за свій варіант назви южненці можуть двома шляхами: через платформу електронної демократії Eдем або у ПК “Дружба” з 4 по 8 жовтня.