З 1 липня в Україні зростуть суми в платіжках за деякі комунальні послуги.
Збільшення плати за електроенергію.
Вартість електроенергії суттєво зросла з 1 червня 2023 року. Ціна за світло тепер складає 2,64 грн/кВт-год. Новий тариф не залежить від обсягів споживання, як це було раніше. Нагадаємо, що до 1 червня населення платило за світло 1,44 і 1,68 грн/кВт-год.
Подорожчання українці відчують у липні, коли отримають квитанції за минулий місяць. Анонсують, що сума у платіжках за електроенергію зросте приблизно на 250 гривень.
Зекономити на електроенергії українці можуть за допомогою двозонних та тризонних тарифів. У не пікові години (з 23:00 вечора до 07:00 ранку) споживання електроенергії обійдеться в рази дешевше через багатотарифний засіб обліку. Тобто основне навантаження на мережу потрібно робити вночі, а вдень — економити.
Водопостачання та водовідведення.
Встановлення нових цін на електроенергію для ринку спричинило зростання вартості послуг на водопостачання та водовідведення. Витрати на електрику становлять істотну частину при формуванні тарифів водоканалів. Так, 29 червня, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, встановила нові тарифи на воду для 33 водоканалів та АТ «Укрзалізниця». Середньозважене зростання склало 32%.
“На відкритому засіданні комісії схвалено проєкти постанов, які передбачають встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 2023 рік. Після їх схвалення, розрахунки тарифів були актуалізовані. У них врахована компенсація вартості електричної енергії з початку 2023 року, що вплинуло на зростання. Середньозважене зростання склало 32%, по деяким підприємствам – вище середнього”, – зазначив директор Департаменту із регулювання відносин у сфері централізованого водопостачання та водовідведення Артем ЧУМАК.
Він уточнив, таким підприємствам пропонується встановити тарифи двома етапами. На першому (з 1 липня до 31 серпня 2023 року) на зміну тарифів вплинуть такі чинники як: збільшення вартості електроенергії; зростання вартості реагентів; зміна обсягів реалізації. На другому (з 1 вересня 2023 року): зміна оплати праці; актуалізація витрат для виконання зобов’язань за кредитними угодами з міжнародними фінансовими організаціями.
Новий тариф торкнеться 33 підприємств, зокрема й ТОВ “Інфокс” (філія “Інфоксводоканал”), від якого отримує послуги Южненська громада. Проте наразі про підвищення саме в Южному мови не йде. За процедурую спочатку має пройти засідання виконавчого комітету.
Тарифи на газ, тепло та гарячу воду наразі “заморожені”.
Більшість українців є клієнтами Нафтогазу і продовжують платити за послуги газопостачання за довоєнним тарифом — 7,96 грн/куб.м. Дію річного тарифу автоматично продовжили.
Нагадаємо, у серпні 2022 уряд запровадив мораторій на підвищення тарифів на кілька комунальних послуг під час війни та ще на пів року після закінчення воєнного стану. Під нього підпадають:
— послуги з розподілу газу;
— послуги газопостачання (якщо домогосподарство не використовує газ для опалення);
— опалення;
— гаряча вода.