На початку червня в Южному розпочались роботи з реконструкції дзеркального громадського туалету. І це за умови, що він ще не прийняв жодного відвідувача. Вбиральня вартістю майже 3 мільйони гривень приголомшила мешканців наприкінці 2021 року своєю вартістю та дизайном. Тепер южненський туалет може стати не лише одним з найдорожчих в Україні, а й одним з найочікуваніших: вже півтора року об’єкт не можуть здати в експлуатацію.

У жовтні 2021 року переможницею тендеру на встановлення будівлі громадського туалету та проведення робіт з благоустрою стала ФОП Большакова Вероніка Віталіївна.

Цікаво, що у вересні 2022 року Доброславська окружна прокуратура змусила управління Южненської міської ради відмовитися від послуг цієї ж ФОП по іншому тендеру. В УКБ хотіли замовити проєктно-вишукувальні роботи для будівництва очисних споруд зливових вод в Южному за 3,8 мільйона. Хоча договір був укладений з порушенням процедури закупівлі, а в аукціоні брали участь ще 2 компанії, які запропонували нижчі ціни. Усього за 2 роки і 3 місяці існування ФОП Большакова взяла участь у семи тендерних закупівлях. З них виграла всі сім (п’ять в Южному) на загальну суму 7 мільйонів 172 тисячі гривень.

Дзеркальний туалет був встановлений та підключений до комунікацій наприкінці 2021 року. Як пояснили Фокусу в управлінні капітального будівництва, тоді споруду не прийняло на баланс комунальне підприємство “Екосервіс” (яке і буде обслуговувати об’єкт) через невиконані роботи з благоустрою та низки зауважень. Договір із підрядником ФОП Большакова Вероніка Віталіївна було подовжено, але наприкінці лютого розпочалося повномасштабне вторгнення росії в Україну. Яке тепер дає унікальну можливість южненській владі пояснювати будь-які незавершені будівельні роботи в Южному. Об’єкт було поставлено на паузу до початку цього літа. 

До планових робіт додалися ушкодження дзеркальних поверхонь від вандалізму. Дефекти виправляв підрядник за власні кошти. Договором передбачено 10-річну гарантію на його послуги. Ремонт розпочався наприкінці травня цього року. Тоді було повністю знято дзеркальну обшивку.

У червні заступник міського голови Дмитро ЛЮБІВИЙ обіцяв ЗМІ завершення робіт протягом 10 днів. Але станом на кінець липня будівельники й досі працюють. В управлінні капітального будівництва причиною затримки нам називають переїзд виробничих потужностей підприємства, на якому виготовлялась конструкція вбиральні, з Дніпра на більш спокійні напрямки. 

Заступник начальника УКБ Олександр ПАВЛЕНКО розповів: терміну на виконання робіт у договорі немає, їх мають завершити “якомога швидше”. Якість виконання робіт в управлінні наразі оцінити не можуть, це будуть робити після завершення реконструкції. Але її сумнівність привертає увагу вже зараз. Кореспондент Фокуса поспілкувався із будівельниками, які працюють на об’єкті. Вони розповіли, що під час ремонту замінили частину системи водопостачання. Через те, що перед зимою у трубах не було злито воду, сталося розмерзання системи. Тобто вбиральню ще не відкрили, а вже провели ремонт комунікацій. Окрему увагу привертає вентиляція — це буквально отвір з вентилятором. Таке проєктне рішення створює умови для руйнування утеплювача цій стіні. Як наслідок у туалеті буде або холодно, або дороге опалення. 

Під час спілкування на об’єкті із заступником начальника УКБ помічаємо зовнішні недоліки, зокрема, видно, що панелі деформуються одразу в процесі монтажу. Олександр ПАВЛЕНКО зафіксував недоробки разом з нами і зазначив, що їх буде додатково усунено. Це передбачено планом робіт. 

Також наразі знову продумують відновлення роботи камер відеоспостереження у цій зоні. Таким чином хочуть завадити охочим заподіяти шкоду обʼєкту, адже вандалізм не входить у гарантійні зобовʼязання підрядної організації і усувати їх безплатно в майбутньому не будуть.

Навіщо місту вбиральня майже за 3 мільйони журналісти вже не цікавляться. Актуальним стає питання коли вона усе-таки запрацює. Але й тут усе виявилося непросто. Окрім ремонтних затримок, які можна віднести до об’єктивних причин є ще й доцільність усього проєкту, про яку починають здогадуватися самі міські посадовці.

“Є питання доцільності цього туалету саме зараз. Коли він будувався, а це був 2021 рік, тоді в нас було багато відпочивальників влітку і питання громадських туалетів було дуже актуальним, адже багато людей прогулюються вдень, ввечері. Зараз, як ви розумієте, людей не так багато: багато виїхали за кордон, відпочивальників взагалі нема, бо немає можливості відвідувати море. Питання відкриття зараз громадського туалету буде вирішувати вже балансоутримувач. Йому треба закупати хімію, платити за комунальні послуги, платити заробітну плату працівнику… Наприклад, у 2022 році КП “Екосервіс” відкривало туалет у парку “Приморський” і, наскільки мені відомо, бувало так, що за тиждень у нього було 5-7 відвідувачів”,- розповів Олександр ПАВЛЕНКО. 

Таким чином, станом на 25 липня після півтора року будівництва блискучого, у всіх значеннях, туалету в бюджеті Южненської громади немає 2 мільйонів 934 тисяч гривень, відсутні громадська вбиральня та розуміння, коли вона запрацює.