До редакції Фокуса звернулись мешканці будинку № 8 по вулиці Горбатка. Протягом декількох місяців вони намагаються уникнути сусідства із підприємцями, які планують розпочати роботу в багатоповерхівці.
Юрій проживає на першому поверсі, нещодавно чоловік розпочав боротьбу із майбутніми сусідами: одразу дві квартири поруч хочуть вивести приміщення у нежитловий фонд та відкрити перукарню і магазин із кондитерськими виробами. У квартир спільний балкон, розділений однією стіною. Тож мешканець переживає за шум в майбутньому та відсутність приватності через встановлені сходи до комерційних приміщень.
“Вся ця історія почалась з березня 2023 року. Підприємці з квартири №2 хотіли робити сходи ще тоді. Вони вже хотіли їх встановлювати з балкона. Тоді я викликав Мунварту, голову ОСББ, роботи відклали. Після цього на мера та Муніципальну варту я написав заяви про порушення, які тут скоюються, але мені надали відповідь, що порушень нема. 12 квітня в нас проводились неформальні збори ОСББ. Там було прийнято рішення провести збори через місяць та остаточно вирішити бути тут комерції чи ні. Зборів не було, а вже у травні господарі квартири №6 змінили фасад“, – розповів Юрій ЩЕГЛОВ.
Наразі на балконі квартири, в якій планують відкрити перукарню, вікно замінено на вхідні двері, до них мають встановити сходи. Мешканців будинку турбує зміна фасаду без їх згоди та зборів ОСББ. Вони впевнені, що такі дії – незаконні.
Водночас Юрій ЩЕГЛОВ показав журналістці документ, у якому йдеться про дозвіл на “Монтаж металевих сходів зі зміщенням плитки для благоустрою”. У ньому свій підпис поставив голова правління ОСББ по вулиці Горбатка, 8 “Морський” Ілля ЮРЧЕНКО. Він підтвердив, що поставив підпис у документі, та під час інтервʼю запевнив, що дозвіл надається саме на зміщення тротуарної плитки, тобто земельні роботи. У цьому ж документі свої підписи поставили та мають поставити ще представники низки служб та підприємств: КП “Екосервіс”, КП “Южтранс”, КП “ЮТКЕ”, КП “Южводоканал”.
Начальник управління архітектури та містобудування Южненської міської ради Сергій ОРИШАКА розповів Фокусу, що згідно з Законом України “Про регулювання містобудівної діяльності” проєкти приміщень належать до класифікації СС-1, тобто найпростішого класу наслідків будівництва. Тож, від мешканців будинку наявність дозволу не потрібна. Але, згода сусідів суміжних квартир передбачається за Цивільним Кодексом України. Та це не регулює місцева влада.
Тобто складність ситуації полягає у тому, що за одним Законом, дозвіл від мешканців будинку потрібен, а за іншим – ні. І уся відповідальність покладається саме на підприємців. Спілкуватися із журналістами вони відмовились. Як стало відомо Фокусу, відкривати магазин з кондитерськими виробами не планується до закінчення війни.
Голова правління ОСББ зазначив, що конфлікт тягнеться із зими 2021-2022. Тоді власники квартири, в якій відкриють магазин отримали дозвіл на будівельні роботи від управління архітектури та містобудування. Та вже на тому етапі конфлікт майбутніх сусідів намагалися вирішити компромісом: аби підприємці виконали умови мешканців будинку. Але перемовини не закінчилися миром.
Ілля ЮРЧЕНКО розповів, що в ОСББ проводили про неформальні збори, де Юрій ЩЕГЛОВ, проявив ініціативу сам подавати заяву до суду, також до нього долучилися і деякі інші мешканці будинку. Офіційні збори ОСББ також були заплановані, але їх проведення під питанням через те, що багато мешканців виїхали за кордон після початку повномасштабного вторгнення. Зараз бухгалтер опрацьовує новий реєстр співвласників будинку, аби отримати оновлену інформацію по власниках квартир та житловій площі приміщень. За словами голови правління ОСББ, збори планується провести до кінця літа. На них будуть винесені питання окремо по обох квартирах, що переведені у нежитловий фонд. Для того, аби питання вирішилося на користь мешканців, мають проголосувати дві третини співвласників, тобто 112 квартир.
“Саме через це правління ОСББ не хотіло на попередньому етапі проводити збори, бо розуміли, що це майже неможливо зібрати усі підписи. До людей неможливо додзвонитися, навіть, щоб просто повідомити, що в них борг за комунальні послуги. Телефони відключені, на Вайбер, Телеграм – не додзвонишся. З деякими людьми просто втрачений звʼязок. Якщо жодна зі сторін не набере потрібної кількості голосів, конфлікт просто заморозиться”,- зазначив Ілля ЮРЧЕНКО.
За нашою інформацією, мешканці будинку вже подавали заяву до суду на управління архітектури ЮМР, та першу інстанцію програли.