Протягом тижня в Южному працювали представники Благодійного Фонду “Право на захист”, які є партнерами Агентства ООН у справах біженців в Україні. Вони реєстрували заявки від мешканців громади на одноразову грошову допомогу. В нашому місті організація опинилася завдяки ініціативі ГО “Моє місто Южне”.
“Ми дізнались, що в ООН є представництво в Одесі. І вирішили, що маємо спробувати залучити допомогу від міжнародного фонду для мешканців Южненської громади. Ми домагались першої зустрічі два місяці. Коли відвідали офіс вперше, то презентували нашу організацію та діяльність в Южному. Представник офісу ООН повідомив, що запрошуватиме нас на координаційні наради, де обговорюватиметься гуманітарна допомога для Одеської, Миколаївської та Херсонської областей. Вдруге нас вже запросили на таку зустріч, де були представники близько 80 міжнародних фондів. Там ми домовились про співпрацю із представництвом УВКБ ООН, це управління комісару ООН з питань прав біженців”, – розповів Максим КУШНІР
Програма передбачає виплату 6 660 гривень протягом 3 місяців. Вона розрахована на низку категорій громадян, життєві обставини яких відповідають певним умовам. Отримати кошти можуть:
– внутрішньо переміщені особи (ВПО) від 24 лютого 2022 року;
– населення, постраждале внаслідок воєнних дій від 24 лютого 2022 року в 11 областях України, зокрема в Одеській;
– люди, які повернулись до своїх місць постійного проживання після вимушеного переміщення до іншої області/країни через військові дії від 24 лютого 2022 року.
Для того, аби уникнути стовпотворіння, активісти ГО “Моє місто Южне” інформували мешканців про можливість фінансової підтримки через ОСББ. Заявки приймали в Южному.
“Ми родом з Авдіївки. Після 2014 року переїхали до Мирнограда, це теж Донецька область. А минулого року, у квітні, були вимушені переїхати й звідти. Міста більше немає, нашого дому також. Це було дуже гарне місто, схоже на Южне. Тоді там проживали близько 40 тисяч жителів, зараз залишилося 1800 мешканців. Було дуже багато прильотів, і в наш дім також. Ми у 2014 році відновлювали все. Сподівались, що все буде гаразд, але знову почалась війна. Наша донька тут живе, там встигла продати будинок і купити в Южному квартиру, а ми — ні. Тулимося в однокімнатній квартирі, бо житла нема. Взагалі, Южне подобається, але умови, в яких ми живемо — не дуже. Допомога від держави — 2000 гривень. Сподіваємось, що тут пощастить і зможемо отримати допомогу. Це гарна ініціатива привезти сюди ООН”, – розповіли пенсіонери Анжела та Костянтин.
Усього в період з 3 по 7 липня в Южному на отримання допомоги зареєструвалося близько півтисячі осіб. Таким чином загальна сума фінансової підтримки населення громади сягнула понад 3 мільйони гривень.
“Я з міста Кадіївка, Луганської області. У 2014 році з родиною переїхали до Сєверодонецька, але згодом приїхали до Южного. Виїжджали складно, з речами через блокпости. Южне обрали, бо в нас тут живуть родичі, вони також з Луганської області. Там батьки залишились, сподіваюсь ще потрапити у рідне місто, бо дуже хочеться. Добре, що приїхали ООН до міста, бо їхати в Одесу складно”, – поділилася з нами Катерина.
“Взагалі, я сама з Криму, у 2014 році поїхала до Миколаєва, там у мене рідні. А потім 2 травня 2022 я виїхала з Миколаєва, бо в нас були дуже сильні обстріли, я жила на Намиві, це такий район. Моєму батькові 90 років, йому було важко на новому місці, тому він повернувся до Миколаєва. Южне зручно розташоване, недалеко їхати до нього, бо треба ж допомогти по дому, приготувати їсти. Ми ж не покинемо батька. І у Южному, слава Богу, тихо. Те що ми чуємо тут — це нічого, в порівнянні з тим, що було у Миколаєві. Там був кошмар. Про допомогу дізналась від знайомої, вона також ВПО, з Харкова. Я вважаю, це дуже гарна допомога, вона справді потрібна. У мене пенсії немає, бо не допрацювала стаж, мені немає 60 років. На що жити? Я отримую 2000 гривень від держави і продукти раз на 2 тижні в Одесі. За рахунок цього і виживаємо, тому така ініціатива дуже потрібна”, – зазначила Інна Георгіївна.
Керівниця регіональної команди Благодійного Фонду “Право на захист” Марія АКІНЬШИНА розповіла, що ця програма від ООН діє до кінця року. І організація вже внесла додаткові дати, коли її фахівці повторно приїдуть в Южне, аби зареєструватися змогли ті мешканці, які з різних причин не встигли зробити це першого разу. Також зазначила, що сьогодні в області діє велика кількість програм, до яких можуть долучатися активісти.
“В межах Одеської області дуже багато організацій, які надають різного роду допомогу: грошову цільову, грошову багатоцільову, допомогу гігієнічними засобами, харчовими продуктами, є організації які реалізують програми психологічної допомоги, надають тимчасове житло… Існує багато напрямків співпраці. Але треба бути у контексті, треба бути у співпраці з цими організаціями та органами місцевого самоврядування, щоб консолідувати зусилля на допомогу”, – повідомила Марія АКІНЬШИНА.
Наступну дату реєстрації оприлюднять на сторінці ГО “Моє місто Южне” та через активістів.