4 із 14 укриттів в Южному в непридатному стані. Це показала інспекція, яку провела комісія із представників поліції, ДСНС та посадовців у червні цього року. ЗМІ на зустрічі запрошені не були. Додаткову увагу до укриттів місцеву владу по всій країні вимагає привернути Уряд, який ініціював перевірку усіх захисних споруд після того, як в ніч на 1 червня внаслідок падіння уламків ракет у Києві загинули троє людей. За повідомленнями очевидців це могло статися через те, що люди не змогли потрапити до зачиненого укриття.
За результатами перевірки в Южному виявили поганий стан ПРУ в будинках Хіміків, 20, Шевченка, 7, Приморській, 19 та Григорівського десанту, 10. Два останні потребують капітального ремонту. У будинках Хіміків, 20 та Шевченка, 7 має місце захаращеність. Також в одному з будинків наразі проходить ремонт.
20 червня міський голова Володимир НОВАЦЬКИЙ провів велику спільну нараду з головами правлінь ОСББ, представниками ДСНС, Національної поліції та КП “Муніципальна варта”. На зустрічі обговорювали стан укриттів, а також порушення правил їхнього режиму роботи.
Міський голова наголосив на обов’язковості вимоги, щоб укриття були відчинені під час повітряної тривоги. Відчиняти їх мають відповідальні за ці приміщення за час, доки лунає сирена. Також було озвучено, що з орендарями, які займають підвальні приміщення і не надають доступу до них під час повітряної тривоги, будуть розривати договори в односторонньому порядку.
Голова правління ОСББ Шевченка, 5 Ілля ЮРЧЕНКО зазначив, що їхній будинок просив у міської влади допомогти зробити запас води в укритті та надати ємності, але це також було покладено на мешканців. Усі комфортні умови зроблені коштом жителів будинку. Також він зазначив, що критично важливим в укритті є стаціонарний телефон та централізована диспетчерська у місті, щоб за потреби можна було викликати карету швидкої допомоги чи пожежну службу.
В цілому варто зазначити, що питання ПРУ стало одним із каменів спотикання ще у 2014-2016 роках під час періоду активного створення в Южному Об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Вже тоді мешканці та міська влада не могли дійти згоди хто має обслуговувати укриття.
На цьому ж в інтервʼю ФОКУСУ наголошує голова правління ОСББ Приморської, 19 Віктор САМОЙЛЕНКО. Він розповів, що після комунальних служб ОСББ у спадщину дістався підвал без вентиляції та бодай мінімального ремонту. В укритті практично не можуть знаходитися люди з алергією. А, якщо в приміщенні знаходиться багато мешканців, їм доводиться виходити на свіже повітря через нестачу кисню. Все, що наразі є в укритті будинку зроблено мешканцями. За перший місяць повномасштабного вторгнення вони прибрали приміщення, зробили запас медикаментів, води та їжі тривалого зберігання.
“Фонд комунального майна і міський голова чудово знають про цю ситуацію. Зараз йде робота по ПРУ, зараз трошки його доводять до ладу. Сьогодні навіть озвучили, що на Приморській 19 будуть робитися дві ділянки. В сумі пʼять підʼїздів з девʼяти будуть робитися як ПРУ. Принаймні, роботу яку зараз хочуть почати, я планую робити разом з ними та контролювати ці питання. Інспекції, які були до цього говорили, що це не так, то не так. Але, я ці претензії до себе не сприймаю, бо це власність Фонду комунального майна, і ці питання має вирішувати Фонд комунального майна. Коли інспекції приходять до мене і намагаються зробити мене винуватим, пробачте, але це не моя власність. Крім того, Фонд комунального майна за цю свою власність, яка знаходиться у моєму будинку, має сплачувати внески, квартплату, як платять всі мешканці. Бо ми обслуговуємо це майно, яке вважається їхнім. Внески, звичайно, за пʼять років мені ніхто не платив. Тобто у нас не було коштів від міської влади, щоб це ремонтувати. Все що робиться, робиться за кошт мешканців. І коли мені ДСНС ставлять якусь претензію, що ми це не зробили, пробачте, але що, ми, мешканці, маємо скинутися коштами, це все зробити інакше ви нас оштрафуєте? Що це за дурня? Вони це все розуміють, тому якісь офіційні заяви не можуть звучати”, – Віктор САМОЙЛЕНКО.
укриття в будинку №19 по вул. Приморській
Мешканці Приморської, 19 до незадовільного стану укриття у їх багатоповерхівці ставляться стоїчно:
“Я завідую укриттями у будинку, зараз дуже мало людей ходить. На початку війни було у декілька разів більше, люди вже розслабилися, раніше було все організовано. Річ у тому, що це укриття не біло нікому потрібно до цієї війни. За роки укриття було приведено у поганий стан, порозкрадали усі витяжки. За ПРУ у нас відповідає Фонд комунального майна, а він для цього нічого не зробив, одну лавку дав”, – Василь Іванович, мешканець будинку № 19 по вул. Приморській.
“Раніше завжди ходив в укриття, зараз за можливості. Буде добре, якщо укриття відремонтують, бо хотілося б, щоб там було краще, але, думаю, є місця де ще гірше”, – Андрій Станіславович, мешканець будинку № 19 по вул. Приморській.
“Я не спускаюся в укриття, бо раніше вони були закриті. Зараз я там підгодовую вуличних котів. Я думаю так, якщо я залишусь в укритті, буде важче мене дістати. А стан нашого укриття навіть не можна назвати укриттям”, – Тетяна Степанівна, мешканка будинку № 19 по вул. Приморській.
Не краща ситуація і у будинку № 10 по проспекту Григорівського десанту. В.о. голови правління ОСББ Ольга КИСЛЬОНОК зазначила, що в них ситуація подібна до колег:
“До нас неодноразово приходили із комісіями, і з районною комісією. Ніякої відповіді на проблему не було, головне, аби укриття було відкрито і доступно. Укриття потребує ремонту підлоги, стелі, стін. Минулого року разом із мешканцями ми його трохи обладнали. Провели вільний Wi-Fi, зробили запас води”.
укриття у будинку №10 по проспекту Григорівського десанту
Прямої відповіді на питання чому склалася ситуація, за якої в місті після 15 місяців повномасштабної війни усе ще є укриття, в яких практично неможливо знаходитися міський голова не дає:
“Ви розумієте, коли почалась війна я особисто був практично у всіх приміщеннях укриттів. Не перевіряв, просто відвідував. Безумовно, там десь стало гірше, десь стало краще, а ті чотири, які зараз є проблемні — над ними працюємо”.
Натомість Володимир НОВАЦЬКИЙ фокусується на майбутньому розв’язанні проблеми. До вересня в Южному планують провести ремонт в укриттях будинків Приморської, 19 та Григорівського десанту, 10. Попередньо вартість ремонту в кожному оцінюють у 2,5 мільйона. Передбачається, що під час сигналів тривоги учні молодших класів Ліцею №4 зможуть перебувати в укритті Григорівського десанту, 10. Адже навчальний заклад не має власного сховища.
Не погоджується, ані з планами розпочати ремонти зараз, ані з результатами зустрічі присутня на нараді секретарка Южненської міської ради Оксана ВОРОТНІКОВА:
“Я вважаю, що ми маємо підходити до питання з двох сторін, а не лишати все на відповідальності голів ОСББ та мешканців будинків. Це не правильно. Зробити зараз ремонт це час, а у нас щодня звучить сигнал повітряної тривоги. Зараз ми маємо зробити найпростіші умови, аби люди могли знаходитись в укритті. А після цього має бути розроблена програма та зроблені капітальні ремонти тих приміщень, які цього потребують.
Він намагався [ред.: Володимир Новацький під час наради] усіх обʼєднати. Але все ж таки у висновку не було визначено «дорожньої карти» цього питання. Хто за що відповідає, хто що робить, у які строки. Я думаю, що вийшло так, ніби ми зібралися, поговорили й розійшлись“
Без емоцій та дискусій між посадовцями та ОСББ чиї тепер ПРУ та хто має ними опікувати найкращу відповідь може дати Закон 2486-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій“, який набув чинності 24 жовтня 2022 року. Особливо його прикінцеві положення.