В Южненській громаді протягом багатьох років гостро стоїть питання безпритульних тварин. Групи бродячих собак досить типова картина для нашого міста. Сьогодні в Южному існує лише одне місце, де про хвостатих повноцінно піклуються зоозахисники — пункт тимчасової перетримки, організований волонтерами. Вночі 29 червня невідомі пошкодили майно пункту: зламали сітки, перекинули та понівечили собачі будки, розкидали медичні препарати, посуд, відкрили вольєри та випустили тварин. 

Охоронець території, де розташований пункт перетримки, Валерій Сергійович розповів ФОКУСУ, що встиг побачити зловмисника:

“Близько другої години ночі, я зробив обхід та вже підійшовши до сторожки, почув, якийсь шум, навіть гуркіт. Поки я відкрив ворота, пішов та підсвітив ліхтарем, він [ред.: зловмисник], скоріш за все, мене побачив і побіг. Я ліхтарем ще раз підсвітив, але він встиг втекти метрів на тридцять. Ну що я зможу побачити… Хлопець близько 170 сантиметрів, середньої статури, був у сорочці з коротким рукавом та синіх джинсах. Він був один”. 

Дізнавшись про інцидент, волонтерки громадської організації “Южненське міське товариство захисту тварин” Юлія ЖДАНОВА та Олена СУХОТКІНА прибули до пункту та звернулись до поліції. Наразі вирішується питання про відкриття кримінального провадження. 

Юлія ЖДАНОВА розповіла, що такий прикрий випадок трапився вперше. Завдану шкоду оцінюють приблизно в 15 тисяч гривень. У пункті перебувало 30 собак, які постійно там знаходяться, деякі з них так злякались, що на деякий час втекли, але згодом самі повернулись.

“Я не знаю, з якою метою це було зроблено, вважаю, що це могла бути людина, яка вживає наркотичні речовини, а можливо ці дії були спрямовані саме проти тварин. Адже в нашому місті є особи, які не люблять тварин і бажають зробити їм шкоду. Декілька років до цього були непоодинокі випадки, коли травили тварин, причому дуже жорстокими методами. Могли бути й такі люди”,- зазначила Юлія ЖДАНОВА. 

Сьогодні пункт тимчасової перетримки тварин в Южному — це 60 квадратних метрів. Опікуються ним зооволонтери, а витрати, яких потребує утримання, лягли на плечі небайдужих громадян та благодійних організацій. Активістки опікуються вуличними собаками та котами з 2007 року. Кажуть, один день харчування тварин, без врахування собак з особливими потребами обходиться у 500 гривень. У цю суму не входять медикаменти, доглядові засоби та побутова хімія. 

Також організація займається стерилізацією тварин, аби зменшити популяцію хвостатих безхатченків. Як розповіли зооволонтерки, раніше з міського бюджету виділялись кошти на стерилізацію 100 тварин, але наразі це – 20, за які також треба поборотись. Також, через те, що місто знаходиться поміж сіл, люди часто привозять в Южне котів та собак. Їх волонтери завжди намагаються віддати новим господарям, але, попри це, хоча б одна тварина з виводка лишається у них. А після підриву Каховської ГЕС до Южненського пункту перетримки переїхали нові волохаті мешканці з Херсонщини. Більшість з них прилаштували у нові сім’ї, але деякі так і залишилися у волонтерів.

У травні цього року зооактивісти звернулись до депутатського корпусу Южненської міської ради, Южненського міського голови та начальника Одеської районної військової адміністрації з проханням надати організації землю у промисловій зоні під притулок для тварин. Це вже не перше звернення зооактивістів. Але перше із позитивним розв’язанням запиту.

У списку питань на наступне засідання сесії міської ради, яке відбудеться 13 липня, є відповідний проєкт рішення про виділення земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель притулку для тимчасового утримання тварин. Як пояснили ФОКУСУ у міській раді, ця територія також не стане притулком, про який мріють зоозахисниці. За нормами, вказаними у Законі України “Про захист тварин від жорстокого поводження”, приміщення має бути віддаленим від житлових будівель не менше ніж на 300 метрів, дотримуватись усіх ветеринарно-санітарних вимог, мати облаштовані спеціальні відділення та інше. Наразі, за словами начальниці Фонду комунального майна Наталі ПІТУСЬ, у громаді немає земельної ділянки, що відповідатиме усім вимогам.

“Під цей цільовий вид використання [ред.: повноцінний притулок для тварин] у нас землі справді немає. Але ми знайшли у промисловій зоні землю, що підпадає під норми для притулку тимчасового утримання. Це земля площею 0,1 га по вулиці Комунальна, 9”, – розповіла начальниця Фонду комунального майна Наталя ПІТУСЬ. 

Земельну ділянку мають надати у власність комунальному підприємству “Екосервіс”. Як буде організована робота пункту перетримки наразі невідомо.