З 28 червня по 2 липня в іспанському Сантьяго-де-Компостела пройшов Чемпіонат Європи U-20 зі спортивної боротьби. У складі української збірної та в індивідуальних категоріях у змаганнях взяли участь троє южненських спортсменів, вихованці тренера ФСК “Хімік” Володимира ВЕРЕМІЙЧУКА: Микита ЗУБАЛЬ, Марія ЗЕНКІНА та Олексій  ХАРЧУК. За результатами чемпіонату Микита став двократним чемпіоном Європи з боротьби, Марія посіла третю сходинку, а Олексій — сьому. Кореспондентка ФОКУСА поспілкувалася зі спортсменами у стінах рідного клубу. 

Марія ЗЕНКІНА, виборола бронзову медаль чемпіонату Європи U-20. Дівчина займається боротьбою 9 років. Минулого року вона стала срібною призеркою чемпіонату світу U-17 та ще раніше бронзовою призеркою чемпіонату Європи U-17. На цьогорічному чемпіонаті Європи Марія виходила на килим три рази: зі спортсменками з Угорщини, Греції та Туреччини. Першу зустріч Марія ЗЕНКІНА програла, а от у наступних двох поклала суперниць на лопатки.

Володимир ВЕРЕМІЙЧУК розповів, що за місяць до чемпіонату Європи, на турнірі у Бухаресті, Марія здобула перемогу над угоркою, але в Іспанії дівчина виявилась сильнішою. Зі слів Марії ЗЕНКІНОЇ під змагання їй не вистачило підтримки тренера, адже він приїхав пізніше, разом зі всією чоловічою збірною.  

Результат Марії став важливим внеском у скарбничку жіночої збірної України на цьогорічному чемпіонаті Європи. У загальному заліку кращою стала саме наша команда. Всього у складі збірної 10 спортсменок, 8 з них стали медалістками: вони здобуди 6 золотих та 2 бронзові нагороди. 

“Емоції, коли звучить гімн України, ми його всі співаємо, коли виходить головний тренер збірної стоїть із великим кубком в руках, фотографуємося з ним — непередавані, такі запамʼятовуються на довгі роки”, – розповіла Марія ЗЕНКІНА. 

Олексій ХАРЧУК, на чемпіонаті Європи U-20 посів сьому сходинку, провівши дві зустрічі у категорії до 70 кілограмів. Перша зустріч відбулась з представником Ізраїлю, в якій южненець здобув перемогу, але другу, зі спортсменом з Німеччини, програв. Для Олексія чемпіонат Європи став першим міжнародним змаганням такого рівня, адже чемпіоном України він став лише цього року. 

Володимир ВЕРЕМІЙЧУК впевнений, що Олексій здатен на краще. В знаки далася відсутність досвіду такого рівня змагань.

“Коли ти програєш супернику, за якого, на сьогодні, ти слабший, то ти маєш тренуватись і рости до його рівня та ставати кращим. Олексій програв німцю, за якого він не слабший. Тому, звісно, в мене, ніби, “нереалізовані амбіції”. І він сам це чудово розуміє. В нього так випало жеребкування, що він як мінімум мав бути у бронзовому фіналі й спіткнувся на цьому німцеві… От першого ізраїльтянина він виграв 10:0, тобто достроково. Питань нема. Наступне коло — німець також “по зубах”, наступним у півфіналі був грузин, з яким було б важко, це вже спортивна удача. Річ у тому, що серед них трьох [ред.: Маша, Микита, Олексій] в нього найменше міжнародного досвіду, думаю він не справився морально. Хоча, звісно розумію, що серед 16 країн-учасниць в його ваговій категорії, посісти сьому сходинку — не поганий показник, тим більше як для першого разу”, – поділився тренер Олексія. 

Микита ЗУБАЛЬ — майстер спорту міжнародного класу, чемпіон України у 2021, 2022 та 2023 роках, цьогоріч став двократним чемпіоном Європи. Микита також єдиний двократний чемпіон Європи серед молоді в Україні. На чемпіонаті Європи U-20 в Іспанії Микита провів 5 зустрічей. Його опонентами були спортсмени з Фінляндії, Болгарії, Іспанії, Франції та Грузії.

Микита розповів, що зустріч із представником Франції була дуже напруженою. Цю сутичку хлопець назвав реваншем, адже за місяць до чемпіонату Європи, на турнірі у Бухаресті, з цим самим спортсменом вийшла зустріч із рахунком 3:3. У сутичці в Іспанії Микита ЗУБАЛЬ, виборов перемогу 5:4 і пройшов у фінал.

Володимир ВЕРЕМІЙЧУК: “Є талановиті люди, а Микита — це самородок. Для мене є великим випробуванням і навіть перевіркою є взагалі робота з ним. Одна справа, коли ти працюєш з обдарованою дитиною і ти маєш розкрити у ній талант. Щось виходить, щось ні. Тут відповідальність набагато більша, бо це не просто талант. І відповідальність у тому, що ти просто не маєш права загубити це чи зіпсувати. Це як виклик. Ми з Микитою почали працювати 4 роки тому у серпні, тоді він був призером України. У квітні він вже став чемпіоном України U-20”.

Окрім того, що  Володимир ВЕРЕМІЙЧУК на чемпіонаті Європи був у якості особистого тренера, він також став старшим тренером молодіжної збірної України. Він розповів, що на відміну від жіночої збірної, яка вже традиційно стає кращою на чемпіонаті, чоловіча посіла четверту сходинку у загальному заліку. 

Аби досягати високих результатів спортсмени тренуються шість днів на тиждень двічі на день. Кажуть, найголовніше це якість тренування. Як і для всіх, для южненських борців 2022 рік став складним. Але тренуватись не припиняли і після початку повномасштабного вторгнення, і під час вимкнень електрики. Для цього в залу придбали декілька ліхтарів. На початку повномасштабного вторгнення Марія ЗЕНКІНА разом із ще однією спортсменкою з клубу “Хімік” виїхали в Молдову, на спортивну базу. Там також не припиняли займатись. 

Зараз спортсмени готуються до Чемпіонату світу на олімпійській базі у Конча-Заспі. Сам чемпіонат проходитиме 14-20 серпня у Польщі. 

фото зі змагань: Асоціація спортивної боротьби України