В Южненській міській раді створили робочу групу, яка займатиметься питанням перейменування міста. 6 липня, відбулась перша її нарада. До групи увійшли близько двадцяти фахівців: члени виконкому, депутати, філологи, представники підприємств, краєзнавці. Вона засідатиме раз на 2 тижні.

Нагадаємо, національна комісія зі стандартів державної мови, опублікувала рекомендації щодо змін назв міст та сіл, що не відповідають стандартам української мови. У документі, який оприлюднили 22 червня, Южне потрапило до переліку населених пунктів, які в обов’язковому порядку мають запропонувати нові назви. Усього в Одеській області їх 14.

Теоретично южненці можуть проігнорувати рекомендацію нацкомісії. Тільки-от тоді нову назву спустять “зверху”, з Кабміну. Тож у міській раді наголошують на максимальній залученості мешканців міста до процесу перейменування. Назву обиратимуть саме вони, робоча група має розробити механізм прийому та опрацювання заявок, інформування населення, забезпечення доступу до історичного, як його вже назвав міський голова, процесу. Важливо, що просто провести голосування недостатньо, закон передбачає обґрунтування обраної назви. Робоча група готова рухатися, як історичним, досліджуючи минуле земель, на яких розташоване Южне, так і шляхом пошуку актуальної назви, яка б відображала сучасність.

Володимир НОВАЦЬКИЙ зазначив, що за його інформацією, більшість мешканців незгодні зі зміною назви та пропонують залишити все, як є. Директорка міської студії телебачення “МИГ” Ольга ГОДОВЕНКО заперечила цю тезу. Також вона зазначила, що не вважає доцільним брати до уваги дописи у соціальних мережах. Телевізійниця озвучила, що часто серед коментаторів боти, які пишуть про незгоду із самим перейменуванням. 

“Те, що стосується інтернет-ресурсів — це не дуже обʼєктивно, мʼяко кажучи. На сьогоднішній день інформація про те, що більшість каже залишити місто Южне, була актуальною у довоєнний час. Після того, як росія напала на Україну, думки жителів різко змінилися. Ми ще у квітні проводили опитування на вулицях і нам не трапилась жодна людина, яка б сказала, що вона проти перейменування. Тому говорити на даний час про те, що більшість проти — необʼєктивно”, – озвучила Ольга ГОДОВЕНКО.  

Директорка Южненського міського музею Тетяна ЄРОШЕНКО розповіла, що до початку повномасштабного вторгнення, колектив закладу дослідив топоніміку громади та підготував проєкт. Його презентація планувалась на 25 лютого 2022 року, але днем раніше це питання перестало бути актуальним.

“Ці матеріали зберігаються, вони готові. Мені здається, у цій ситуації, коли ми шукаємо нову назву для нашого міста, цікаво було б нашому активу принаймні почути, як називалися наші села в давнину. Це не стосується Южного, бо через те що Южне лише 45 років іншої назви не було. Але села мали трохи інші назви. Ті назви, що озвучують зараз [ред.: Аненталь, Аджалик, Тилігул, Ольвія] ми не досліджували, окрім Аненталю, адже Аджалик і Тилігул — це не населені пункти. Ми досліджували назви Сичавки, Кошар, Булдинки, Нових Білярів, Григорівка”, – зазначила Тетяна ЄРОШЕНКО. 

Також директорка музею пояснила етимологію назви Аненталь, адже зараз у соціальних мережах активно обговорюють варіанти перекладу слова з німецької мови:

“На скільки ми дослідили цю назву, то її зміст красивий — “долина Анни”. Пояснення чому саме “АннА” ми не знайшли. Крім того, у матеріалах, що ми досліджували, зустрічається ще назва “Асієнталь”. Але мені здається, що це хтось або не так вимовив, або не так записав і воно все одно стосується Аненталю. Також там виявились несподівані для нас нюанси. Ми вважали, що Аненталь згодом був перейменований у Нові Білярі. І те що Білярі походить від прізвища “Біляр”, нібито першого німця, який прибув на цю територію. У тих матеріалах, що ми досліджували цього немає. А саме написання слова “Біляр” не може свідчити про те, що це було німецьке прізвище. Воно писалося через “я” — Бєляри. Німецьке прізвище не могло так писатись”.

Офіційно приймати пропозиції в Южненській міській раді починають з 7 липня, завершать — 7 вересня.Планується, що всі підприємства отримають листи з пропозицією провести засідання та надати свої варіанти. Паралельно на комунальному телебаченні буде проведена інформаційна кампанія про історичні назви території, на якій тепер розташоване Южне. 

Також протягом 2 тижнів будуть розроблені анкети, які містяни зможуть заповнити в інформаційних наметах, що встановлять по Южному. 

Секретарка робочої групи, начальниця відділу організаційної роботи та внутрішньої політики Вероніка КЛІМОВА розповіла, що у южненців, які через війну знаходяться за кордоном також буде шанс взяти участь у поданні пропозицій щодо перейменування рідного міста:

“З 7 липня дня буде підготовлено офіційне повідомлення про початок збору пропозицій назв для перейменування. В цьому повідомленні ми зазначимо електронну адресу, на яку мешканці міста, які знаходяться за межами громади, зможуть подати свої пропозиції”. 

Вона зазначила, що перейменування не має вдарити по на гаманцям містян, а змінювати документи доведеться лише тоді, коли у дійсних завершиться строк придатності. Спеціально через перейменування змінювати паспорти та інші документи не доведеться. 

Після двох місяців прийняття пропозицій нової назви, не менше 30 днів проходитимуть консультації з громадськістю. Формат консультацій ще не визначений. Але на них будуть обговорюватись запропоновані варіанти та вирішено, які з них будуть винесені на розгляд міської ради. Назву, яку погодять депутати, буде передано на затвердження до Кабміну. Остаточно змінити назву місто Южне має до кінця січня 2024 року.