В Южненській громаді протягом п’яти місяців 2023 року правоохоронці зафіксували 29 фактів незаконного зберігання чи розповсюдження наркотичних засобів та їх аналогів. З них 9 особам було предʼявлено підозри про вчинення злочинів, повʼязаних з оборотом заборонених речовин, 7 кримінальних проваджень з обвинувальним актом відправлено до суду. 

Активними помічниками поліції є самі мешканці громади. Так з 2019 року в Мікрорайоні індивідуальної забудови жителі почали боротьбу проти поширенням заборонених речовин. Як розповів ФОКУСУ голова Органу самоорганізації населення «Вікторія» Олександр ЧАБАНОВ, дільничним МІЗу Юрієм МОРУНОВИМ була створена група в одному з месенджерів, де кожен мешканець міг написати про виявлення підозрілої особи. Така ініціатива допомагала затриманню більшої кількості “кладменів”. 

У 2022 році небайдужі громадяни МІЗу стали слідкувати за громадським порядком офіційно, у складі комунального підприємства “Муніципальної варти”. Вони стабільно патрулюють вулиці міста разом зі співробітниками Національної поліції України та продовжують проводити рейди. І бачать зменшення кількості правопорушень, пов’язаних з обігом заборонених речовин На МІЗі стало набагато менше.

голова ОСН “Вікторія” Олександр Чабанов і кладмени

«За цей час [2022-2023] ми зловили близько 50-60 правопорушників. Було таке, що в день могло бути по сім-вісім випадків. Ми це робимо, бо не маємо більше сил сидіти склавши руки. Ти переживаєш за своїх дітей, переживаєш за тих, хто поряд з тобою живе. У нас є і люди похилого віку, і люди, які ходять на прогулянки з собаками. Всі вони звикли жити у нормальних умовах, а тут ходять якісь люди, які або закладають, або підбирають [заборонені речовини]. Розумієте, що навіть, якщо собака знайде цю закладку, то може її зʼїсти та з твариною щось може статися. Або дитина буде гуляти й прийде хтось забирати цю гидоту. Ніхто ж не знає, що у нього в голові, що може статися з дитиною, її мамою. Ми хочемо, щоб люди, які проживають на МІЗі розуміли, що тут порядок», – розповів Олександр ЧАБАНОВ.

представниця Южненського відділення поліції Яна ЧУМАК

Як зазначила представниця Южненського відділення поліції Яна ЧУМАК 24 із зафіксованих цього року наркозлочинів підпадають під 309 статтю Кримінального кодексу України про незаконне зберігання наркотичних речовин, 4 – незаконний збут, за статтею 307 КК України, та 1 факт – вирощування конопель.

“Найпопулярніший” наркотичний засіб серед правопорушників — метадон (у народі – “солі”), також працівниками Нацполіції були вилучені коноплі та кокаїн.

Після затримання підозрюваних, речовини вилучають та направляють на експертизу. Далі особам оголошується підозра. В залежності від правопорушення, за рішенням суду правопорушнику можуть присудити відповідальність у вигляді штрафних санкцій до 3000 неоподатковуваних мінімумів (до 51 тис. гривень) або обмеження волі на строк від чотирьох до восьми років.

У поліції радять, якщо ви стали свідком діяльності кладменів:
1. Не затримуйте правопорушника самостійно та не робіть зауважень, аби не допустити протиправних дій у вашу сторону.
2. Обовʼязково зверніться за загальним номерам 102 або за номером Южненської чергової частини: +380630726727.
3. Під час дзвінку зазначте вид та місце скоєння правопорушення.