За будь-якого сценарію подій на Запоріжській атомній електростанції, ймовірному теракті зі сторони рашистів чи аварії, проводити йодну профілактику не потрібно. Про це повідомили у Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки.

Науковці стверджують, що при гіпотетичній трагедії на ЗАЕС викид радіоактивних речовин не міститиме ізотопів йоду.

“Радіоактивний йод утворюється тільки за умови роботи енергоблока на потужності. Тобто, тоді, коли енергоблок АЕС генерує електроенергію. Останній діючий енергоблок Запорізької АЕС було переведено в стан зупину у вересні 2022 року. А це означає, що енергоблоки ЗАЕС знаходяться в зупині щонайменше 9 місяців та не генерують електроенергію протягом цього часу”, – вказано у повідомленні. 

За даними вчених, найдовший період напіврозпаду, коли кількість радіоактивної речовини зменшується у два рази, з ізотопів йоду має йод I-131, котрий становить близько 8 діб. Решта ізотопів радіоактивного йоду має ще коротший період напіврозпаду. 

“Це в свою чергу означає, що з моменту зупину енергоблоків ЗАЕС пройшло щонайменше 34 періоди напіврозпаду даного ізотопу йоду. Тобто, його активність в останньому зупиненому реакторі на ЗАЕС зменшилась в мільярди разів порівняно з вереснем 2022 року”.

Науковці підсумовують, що йодопрофілактика має сенс лише тоді, коли є реальна загроза надходження радіоактивного йоду в організм. А його на ЗАЕС немає.

Вказівку стосовно приймання йоду приймають місцеві органи виконавчої влади на основі прогнозу радіаційної обстановки та на підставі наданої інформації від представників організації, що експлуатує АЕС, МОЗ України, ДСНС України.

Також науковці закликають слідкувати за офіційними джерелами інформації та зазначають, що безпідставне вживання пігулок Калію Йодиду загрожує здоров’ю. Проковтування настоянки йоду, Бетадину або розчину Люголя можуть викликати серйозні опіки слизової та отруєння.