фото: Обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України
Через підрив Каховської ГЕС в Україні фіксують гибель риби. Медики закликають не споживати такий “улов”. Жоден спосіб приготування не зробить цю рибу безпечною. Вона може містити збудники інфекційних хвороб, зокрема ботулізму, паразитів чи небезпечні хімічні речовини. На цьому наголосили в Одеському обласному центрі контролю та профiлактики хвороб МОЗ України.
Через можливість потрапляння цієї риби на стихійні ринки, медики просять утримуватись від купівлі риби (в’яленої, соленої, копченої і т.і.) та інших рибопродуктів з рук.
Перші симптоми ботулізму найчастіше виникають через 12-24 години після споживання зараженої їжі. Але симптоми можуть виникнути раніше (уже через 2 год) або значно пізніше (4 доби і більше). Чим важче протікатиме захворювання, тим коротший інкубаційний період.
Симптоми ботулізму:
— порушення близького зору – ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
— сильно виражена сухість у роті;
— важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);
— підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
— запаморочення;
— короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
— ураження м’язів шиї та кінцівок.
Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з’являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує “сітка або туман” перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу.
Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів. Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тяжкість у грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.
Медики просять за найменшої підозри на ботулізм негайно звертатися до лікаря. Адже госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання.