Після трагедії, яка сталася в Південному наприкінці грудня 2024 року, коли від падіння гілки дерева загинув чоловік, ми вирішили розібратися з ситуацією з зеленими насадженнями у місті. Адже гілки та дерева падають не вперше, але до цього страждали лише автівки.

Як розповіла голова ОСББ за адресою Хіміків,18, де сталася трагедія, дерево, гілка якого впала на людину, не було аварійним. За словами Ірини, наступного дня після події на місце прибули співробітники управління архітектури, перевірили його і не дозволили видалити, бо дерево абсолютно здорове.

«У дерева хороший гладкий стовбур, гарний зріз. Не зрозуміло, чому впала ця гілка», – зазначила жінка.

Але цей випадок змусив усіх звернути особливу увагу на важливість належного догляду за зеленими насадженнями у місті. І виявилося, що у цьому питанні не все так просто. Після створення ОСББ у Південному всі дерева, що розташовані на їхній території, міська влада передала на баланс об’єднань у так би мовити добровільно-примусовому порядку. Адже звісно набагато простіше перекинути відповідальність на когось, ніж нести її самим, а разом з цим перекласти витрати на плечі простих городян, які і так ледь виживають у воєнний час.

А утримання та видалення за необхідності аварійних дерев – дуже недешеве задоволення. За словами Ірини, наприклад, щоб видалити чотири дерева її ОСББ довелося заплатити 26 тисяч гривень. Винайняти один трактор, який вивезе вже видалене дерево, коштує 3600 гривень. Восени, коли падає листя, аби зібрати його на території будинку ОСББ також витрачає немаленькі суми: пакети на 120 літрів, у які збирають опале листя, коштують 110 гривень за 10 штук. За сезон вивіз відбувається 3-4 рази і на це йде близько 50 упаковок.

«Така територія як у мене на Хіміків, 18 — це непідйомний груз для ОСББ. Є об’єднання, де ростуть три дерева, а інша територія забетонована із гарними дитячими майданчиками. А є така як моя — 10 тисяч квадратих метрів із 50-річними деревами та травою», – пояснює голова ОСББ.

Минулого року, коли на Хіміків,18 довелося видалити шість тополь, через відсутність потрібної техніки у КП «Екосервіс», голова ОСББ була вимушена домовлятися з Одеським припортовим заводом, бо у підприємства вона є. З такою проблемою стикаються усі об’єдання багатоквартирних будинків у місті їм доводиться співрацювати зі сторонніми організаціями.

Якщо врахувати всі ці труднощі, а також той факт, що зараз багато хто з мешканців будинків виїхав за кордон і далеко не всі оплачують внески, а крім того, у людей просто не вистачає коштів на нормальне життя, то ще й утримання зелених насаджень стає для них справді непідйомною ношею.

Більше того постає питання – чому цим мають опікуватися люди, якщо у місті є наприклад таке комунальне підприємство, як «Муніципальна варта», в обов’язки якої як раз і входить контроль за зеленими насадженнями. І чому гроші на це мають йти з кишень містян, якщо в бюджеті є кошти наприклад на купівлю нової автівки для тої ж «Мунварти» майже за мільйон гривень?

«Три роки я просила прибрати аварійну тополю біля магазину «Подарунки». Я ходила до «Муніципальної варти», до міськради, писала, що повз нього ходять діти до школи. Це не моя тополя, вона знаходиться на території магазину. Три роки це дерево простояло в аварійному стані, поки його прибрали. Це все коштує грошей, які ніхто витрачати не хоче», – каже Ірина.

При цьому будь-яке аварійне дерево – це пряма загроза життю та здоров’ю людей, бо у будь-який момент навіть без сильного вітру, воно може впасти, коли хтось проходитиме повз. І потім вже ніякі слова та дії влади не врятують ситуацію, якщо станеться трагедія.

Ну і найголовніше – ми знову стикаємося з тим, що міська влада намагається перекинути відповідальність та витрати на простих людей, замість того, щоб залучити до роботи співробітників комунальних підприємств, які отримують за це гроші.