Уряд України готує зміни до законодавства, які передбачають посилення відповідальності за відмову від примусової евакуації.
Як розповіла віцепремʼєр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук, це робиться у першу чергу на вимогу військових.
«Ми в четвер розглянемо кінцевий результат таких змін до законодавства щодо посилення відповідальності за невиконання наказів щодо примусової евакуації, щодо алгоритму дій ДСНС, Нацполіції і кожного, хто на цьому напрямку є задіяний», – розповіла Верещук.
Раніше вона заявляла, що військові наполягають на примусовій евакуації не тільки родин з дітьми, а й усіх цивільних з тих регіонів, де тривають активні бойові дії.
Заступниця міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко нещодавно також наголошувала на проблемах з евакуацією. За її словами, працівники поліції, ризикуючи власним життям, виїжджають у регіони і здійснюють евакуацію мирного населення, насамперед дітей та людей похилого віку, але бувають випадки, коли дорослі, також батьки з дітьми, відмовляються виїжджати.
Яскравий приклад того, до чого це може призвести, – трагедія в Авдіївці, яка сталася в січні минулого року. Там від серцевого нападу померла 6-річна дівчинка Еля, яка жила в підвалі під постійними обстрілами. Сім’я дівчинки, її бабуся і дідусь евакуюватися відмовлялися.
«Якщо батьки або інші дорослі відмовляються від такої евакуації, то працівники поліції змушені вживати певних правових заходів. Тут варто наголосити, що пріоритет – саме безпека дітей, а не покарання батьків. Проте інколи щодо батьків складають адмінматеріали – за невиконання ними обов’язків щодо виховання дітей. У деяких випадках уже настає кримінальна відповідальність – коли йдеться, наприклад, про залишення в небезпеці тощо», – розповіла Павліченко.