11 січня Кабмін відкликав скандальний законопроект про мобілізацію. Після доопрацювання документ повторно винесуть на розгляд уряду.
Ми спитали думку військового експерта Миколи МЕЛЬНИКА щодо цього проєкту. В цілому він схвалює ініціативи законопроєкту та критикує інші документи, що внесені депутатами – у Верховній Раді України зареєстровано ще чотири законопроекти, які стосуються мобілізації.
Так, МЕЛЬНИК визнає, що обмеження прав тих, хто порушує правила мобілізації, з точки зору юриспруденції, дійсно, дуже суперечлива історія.
“Але чи повинні мати ті ж самі права люди, які ухиляються від мобілізації, та ті, хто виконує свій обов’язок? – задається питанням МЕЛЬНИК. – Тобто, я не проти, щоб ці люди жили в цій країні, вели спокійний спосіб життя, сплачували податки, але я проти того, щоб вони мали поряд зі мною рівні права голосу. Необхідно елементарно позбавляти їх виборчих прав”.
Він додає, що Конституція України побудована на ідеології справедливості, але ідеологія може трансформуватися.
“То ж, не факт, що те, що запропонувала держава зараз, суперечить внутрішньому розумінню щодо справедливості. З точки зору людей, які вже півтора роки в окопах, відчуття справедливості не співпадає з тими, хто втік від мобілізації. Тому філософію законопроєкту саме в цій частині я підтримую”, – резюмує він.
Зазначимо, що деякі норми урядового законопроекту викликали бурхливі дискусії в суспільстві, зокрема, щодо можливості вручення електронних повісток, вилучення у підприємців автівок, можливості призову інвалідів третьої групи та розширення повноважень представників ТЦК та керівників місцевих держадміністрацій.
У свою чергу Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро ЛУБИНЕЦЬ вважає, що у законопроекті низка норм суперечить Конституції.
Нагадаємо, Микола МЕЛЬНИК – експерт аналітичної групи «Левіафан», який з перших днів війни добровольцем пішов на фронт. Минулого року Микола отримав тяжке поранення – він втратив ногу. Та мужній воїн не зламався. Тепер він є одним з ведучих аналітиків проєкту Front 18. Це медіа-проєкт, створений для протидії інформаційним атакам у війні.