фото користувача Владислав Райлян

Управління архітектури та містобудування Южненської міської ради 6 вересня оголосило тендер на 15,5 мільйонів гривень на розробку комплексного плану просторового розвитку території громади. Скрин з сайту публічних закупівель ProZorro протягом доби розлетівся регіональними групами та каналами у соціальних мережах. Користувачі обурені сумою, яку в Южному вирішили витратити під час війни на документацію. Та виражають сумніви стосовно її необхідності. 

В інтерв’ю Фокусу головний архітектор громади Сергій ОРИШАКА тендер пояснив строками, які громада має на оформлення плану: нова документація має набрати чинності до 1 січня 2026 року. За цей період має бути завершена розробка плану (за попередніми оцінками процес може тривати близько 1,5 року), експертиза, громадські обговорення та погодження у Верховній раді і лише після цього його затвердження. 

ОРИШАКА вказує, що розробка такої документації обовʼязкова для усіх громад України. Відповідні законодавчі зміни набрали чинності 24 липня 2021 року. 

План просторового розвитку території — документ, що регулює питання розподілу, використання та охорони земель усіх форм власності у громаді. Серед його плюсів експерти називають спрощення управління ресурсами та планування території громади, ефективне її використання, зменшення корупційних ризиків і, як наслідок, інвестиційну привабливість. Проте, варто зазначити, що відшукати її під час повномасштабного вторгнення під силу не усім підприємцям. Наприклад, протягом останніх 7 місяців орендар землі під марину в Южному безрезультатно намагається перездати її вже четвертий раз. 

“Наприклад це для того, аби інвестор, який захоче щось побудувати, одразу знав де можна будувати, де не можна, які перспективні території. Щоб він одразу міг піти до фермера викупити території і почати проєктувати, не заходячи до нас, щоб ми їм щось погодили. У нас є документація, яка визначає, що, наприклад, на якійсь території можна будувати завод. Так людина оформлює проєктування заводу, не виходячи на сесію, не отримуючи на це від нас дозвіл”, — розповів Сергій ОРИШАКА. 

Вартість робіт в шокуючих 15,5 мільйона гривень, Сергій ОРИШАКА пояснює великим обсягом робіт для підрядника (вони залежать від розміру громади). У 2021 році Южненська громада вже витратила більше ніж 2 мільйони гривень на виконання вихідних даних: було зроблена аерофотозйомка, вона була відцифрована, зроблена геодезія, топографія з нанесенням інженерних мереж і внесенням до Держкадастру. Та це не кінцева сума. Додатково буде оплачуватися експертиза. Таким чимом загальна вартість комплексного плану може сягнути 19-20 мільйонів гривень.