Масштабну схему заволодіння коштами держпідприємства “Поліграфічний комбінат “Україна” на суму понад 450 млн грн викрили Національне антикорупційне бюро і Спеціалізована антикорупційна прокуратураповідомляє пресслужба НАБУ. Це стало результатом співпраці у межах міжнародної слідчої групи зі слідчих України, Естонії та Франції під егідою Євроюсту.

“20 липня 2023 року про підозру повідомлено 5 особам: колишньому директору та ексначальнику відділу ДП “Поліграфкомбінат”, фізичній особі-пособнику злочину. Також до Естонії скеровано документи для повідомлення про підозру двом громадянам цієї країни (директору та менеджеру підконтрольної  компанії). Кваліфікація: ч. 5 ст. 191 КК України. Ексдиректору додатково інкримінують легалізацію коштів отриманих злочинним шляхом (ч. 3 ст. 209 КК України)”, — йдеться у повідомленні.

ВАЖЛИВО: НАБУ не називає прізвищ фігурантів справи. Відомо, що протягом 2011-2016 років Поліграфічний комбінат “Україна” очолював ексміністр охорони здоров’я Максим СТЕПАНОВ. З 2017 по 2019 очолював Одеську ОВА.

За даними НАБУ, у 2013 році тодішній очільник “Поліграфкомбінату” придбав на підставних осіб естонську компанію. Обов’язковою вимогою його співпраці з іноземними партнерами було постачання продукції через “потрібну” компанію. Надалі, за даними розслідувачів, він організував закупівлю матеріалів для виготовлення бланків документів (паспорти громадян України, ID-карти, посвідчення водія) через цю компанію.

Компанія-прокладка закуповувала матеріали напряму у виробників, після чого перепродавала їх держпідприємству за завищеною у 4-6 разів вартістю.

Упродовж 2013-2016 років, через цю схему група зловмисників заволоділа коштами на суму близько пів мільярда гривень.

“Ексдиректор “Поліграфкомбінату” замаскував як продаж 45% своїх акцій у підприємстві, що фактично не працювало  (фактична ринкова вартість близько 100 тис. доларів США) іншій підконтрольній компанії за 1,35 млн доларів США. Далі їх задекларував, чим фактично отримав можливість їх використовувати. Частину коштів у сумі 150 тисяч доларів США переведено безпосередньо на рахунки близьких осіб ексдиректора”, — зазначили у НАБУ.

Також ексдиректор запатентував на підконтрольну компанію, яка використовувалась для закупівель, право інтелектуальної власності на імплантовані захисні елементи, що використовуються в українських паспортах.

“Таким чином кожен громадянин, отримуючи документи, не лише переплачував вартість внаслідок завищень при закупівлях, але й “донатив” чиновника за його “інтелектуальний внесок”, — йдеться у повідомленні.

Як розповіли у НАБУ, детективи вжили заходів, щоб ліквідувати цю схему. На початку 2022 року уряд підтримав ініціативу НАБУ, змінив технічні вимоги та зображення захисних елементів українських документів, що надало можливість позбавитись залежності від результатів “інтелектуальної праці” екскерівника Поліграфкомбінату, пояснили у пресслужбі відомства.

Докази, отримані з Естонії, дозволили встановити усі деталі схеми злочину та легалізації грошових коштів. У Франції правоохоронці перевіряють громадян на причетність до цього злочину.

За матеріалами: НАБУ, Суспільне Одеса.