Жителі села Сичавка ініціювали зустріч з міським головою та управлінцями, аби обговорити проблеми, що їх турбують. Питання мешканці заздалегідь прописали в одному з чатів, аби приїхали саме ті посадовці, які можуть надати відповіді.

Перше питання, яке озвучила староста села Валентина ПОПОНІНА стосується вивозу сміття. Це багаторічний біль мешканців. ПОПОНІНА повідомила, що черговий конкурс з пошуку оператора вивозу сміття не відбувся через відсутність кандидатів, тож зараз оголошено новий. Він триватиме до 19 вересня. Нагадаємо, у селі немає офіційного оператора, мешканці укладають індивідуальні договори з ФОП. Інші жителі села, в яких відсутні договори, створюють стихійні сміттєзвалища або спалюють сміття, що теж заборонено. 

Якщо вдруге жодного претендента у конкурсі не зʼявиться міська рада зможе самостійно зробити вибір, хто стане новим оператором з вивозу сміття. Можливо, це буде КП “Южтранс”.

Читайте також: У Сичавці оператора із вивозу сміття немає, а сміттєзвалища — є: конкурс із пошуку підрядника завершився безрезультатно.

Також присутніх турбував вивіз сухостою, трави та гілок з ділянок землі. Валентина ПОПОНІНА озвучила, що наразі багато людей створюють компостні ями, адже палити суху траву та гілля заборонено. Начальник управління ЖКГ Дмитро ЛЮБІВИЙ повідомив мешканцям села, що таку послугу надає КП “Екосервіс”, у якого на це є затверджений тариф. Ціна вивозу повного причепу складає 3000 гривень. Так, мешканці можуть обʼєднуватись та вантажити повний причіп, розділивши між собою суму. За послугою можна звертатись індивідуально до комунального підприємства.

Зовнішнє освітлення так і не повернулося на деякі вулиці села після початку повномасштабного вторгнення. Багато лампочок було розбито або знято. Зараз половина ліхтарів Сичавки знаходиться на балансі ДТЕК, а не міської ради, тож, як пояснюють комунальники, відновити освітлення зараз вони не можуть. Питанням прийняття на баланс ліхтарів вуличного освітлення міський голова доручив займатись профільному управлінню УЖКГ, воно має прозвітувати під час наступної зустрічі.

Наступною темою розмови стали “лежачі поліцейські”, які мешканці вулиці Кооперативна, що зʼєднує Новомиколаївську та Старомиколаївську траси, вимагають встановити. Сичавці обґрунтовують це небезпекою, що створюється через високу швидкість, на якій їздять автомобілі, особливо таксі. 

Начальник управління архітектури та містобудування Сергій ОРИШАКА зазначив, що аби встановити штучні нерівності потрібен дозвіл з поліції. Питання посадовці пообіцяли вирішити. 

Стосовно доріг мекаці мають цілу низку питань: встановлення зупинки у напрямку Южного, якої наразі немає, встановлення знаків, що забороняють проїзд вантажного транспорту, а також знак, що забороняє зупинку великогабаритного транспорту біля магазину, що в центрі села. Через відсутність зупинки у напрямку Южного, хоча така є у напрямку Одеси, сичавці вимушені чекати транспорт просто неба у будь-яку пору року, за будь-якої погоди. Сергій ОРИШАКА доповів, що дорога знаходиться на балансі “Укравтодору”, та встановлення зупинок з міського бюджету дозволяється. Щодо знаків, то на це також потрібен дозвіл поліції, питання вирішуватимуть найближчим часом, одночасно з встановленням “лежачих поліцейських”. 

Також мешканців села турбує відстутність аптеки, через що доводиться їздити до Южного за медикаментами. Староста села озвучила, що аптеки – це бізнес і всі вони комерційні. Ані в Южному, ані деінде в Україні державних аптек немає. Міський голова запропонував варіант зробити “куточок з медикаментами” у селищному магазині, адже втручатись у діяльність бізнесу і змушувати підприємців працювати у Сичавці посадовці не в змозі. Валентина ПОПОНІНА додала, що ймовірно, працювати у селі бізнесмени не бажають через можливу відсутність рентабельності.

Темою, що викликала найбільшу дискусію став шкільний автобус. Той, що наразі є у громаді “перешов” на баланс з Сичавчкої школи та перевозить лише учнів 10-11 класів, а інші діти змушені ходити пішки, їздити на велосипедах або чекати на автобус Кошари-Южне, у який іноді можуть і не влізти. 

Начальниця управління освіти Олена БАРАНЕЦЬКА зазначила, що міська влада має возити лише учнів 10-11 класів до Южного, адже у Сичавці та Нових Білярах гімназії, де всього 9 класів. З Кошар шкільний автобус возить усіх дітей, та лише до Сичавки. 

Такий розподіл обурив мешканців села, адже їхні діти навчаються у южненських школах, до яких самостійно мають доставляти дітей. Олена БАРАНЕЦЬКА повідомила, що наразі з Кошар до Южного доставляють 21 старшокласника, ще декількох з Сичавки у автобусі на 30 місць. Всього дітей, які живуть в селах навчають у Южному близько 130, задля їхнього перевезення треба пустити на рейс три великих автобуси. Це питання відпрацьовується, та чи буде воно вирішене невідомо. 

Ще одним питанням стала майже відсутність водопостачання у літній період на вулицях Садова та Шкільна. Директор КП “Южводоканал” Андрій ШЕСТОВ пояснив, що про проблему знає, задля її вирішення потрібно замінити труби на більші. Розв’язати питання обіцяють восени.

Останнім публічним запитанням стали місця на Сичавському кладовищі. Мешканка села Сичавка обурилась через поховання южненців на Сичавському кладовищі. 

“Наші сичавські — під стінку, южненці — посередині. А чого солдатів на нашому кладовищі не хоронити? Хтось був на кладовищі і бачив, як ці діти там похоронені? Обрив і їх там хоронять. А чого на нашому не хоронити, а тільки южненців”, – озвучила мешканка Сичавки. 

Директор КП “Ритуальні послуги” Олександр РОМАНЕНКО зазначив, що законних підстав відмовляти родичам у похованні їхніх близьких там, де вони того хочуть – немає. А обмежувати людей у похованнях на Сичавському кладовищі йде у розбіг із дійсним законодавством. 

За результатами зустрічі у повітрі вітало відчуття, що про проблеми мешканців посадовці знають, мають відповіді на те, як їх вирішити. Але чомусь більша частина з них роками має невизначений статус. Під час обговорення керуючий справами міськвиконкому Владислав ТЕРЕЩЕНКО вів протокол. Тож надалі профільні служби мають прозвітувати про виконану роботу.