Найбурхливішим у обговоренні питанням, що постало на минулої сесії Южненської міськради, стало прийняття змін до бюджету, а саме – виключення з нього плану просторового розвитку.
Розробка комплексного плану просторового розвитку громади стала однією з найбільш обговорюваних тем у соціальних мережах. Користувачі акцентують увагу саме на сумі, яку доведеться виділити з бюджету – десять мільйонів гривень лише у 2023 році. А також на тому, що розробкою плану вирішили зайнятись під час війни. Загалом ця документація може обійтись громаді у близько 20 мільйонів гривень.
Нагадаємо, начальник управління архітектури та містобудування Сергій ОРИШАКА вже розповідав “Фокусу” про те, що оголошення тендеру викликано строками, адже завершити розробку документації громада має до 1 січня 2026 року. Наразі тендер вже завершено, а договір із підрядною організацією укладено. Нею став консорціум “Бюро землевпорядних послуг”.
Розробка комплексного плану розпочалась ще у 2021 році. Тоді на це було виділено близько 2 мільйонів гривень. Суму тендера у 15,5 мільйона гривень головний архітектор міста пояснює розмірами громади. Він також наводить приклади інших громад, де на цю ж процедуру було виділено більше 20, а подекуди і 30 мільйонів гривень.
Ця документація є обовʼязковою для усіх громад України.
Депутати Южненської міськради також не лишились осторонь проблеми виділення таких коштів на «папірці». Тож під час засідання сесії депутат Ілля ЮРЧЕНКО запропонував внести правку у зміни до бюджету, а саме – виключити з нього пункт про 10 мільйонів гривень на план просторового розвитку громади. Його підтримали інші обранці. Не підтримали правку лише декілька депутатів, та цього вистачило, аби питання не отримало більшість.
«Ми розуміємо, що під час війни виділяти такі кошти не доцільно. Але так як у нас проведено тендер, укладено договір, юридичний відділ, а саме – пан ДЕНОВ сказав про те, що так робити не можна [ред.: відміняти виділені кошти]. Почнуться проблеми у начальника управління архітектури, а потім і у міськради. Вони кажуть про те, що треба відмінити. Так, треба, але це треба робити за процедурою, за законом. Чому юридичний відділ розуміє, що це незаконно, але на сесії не встає і не каже про це? Я особисто підійшов до пана ДЕНОВА і він мені підтвердив, що це незаконно»,— розповів Олександр ДІДЕНКО.
Проблемність цих дій нам підтвердив і Сергій ОРИШАКА. Він зазначив, що на цьому етапі відмінити видаток майже неможливо.
«Річ в тому, що тендер проведено, договір укладено, і ми все одно будемо оплачувати ці роботи. Підрядник на законних підставах може звернутись до суду і ми будемо зобовʼязані все погасити. Всі підстави для розірвання договори прописані у ньому. Це або взаємна згода, якої не буде, бо підрядник вже розпочав роботи, або інші форс-мажорні обставини, яких тут немає. На час проведення тендеру гроші були, тож це не є підставою для розірвання договору»,— зазначив Сергій ОРИШАКА.
Під час обговорення цього питання депутати двічі брали перерву, та спільної згоди так і не дійшли. Міський голова запропонував взяти паузу до 1 листопада. Також зазначив, що у цей день депутати проголосують і за варіанти назв міста, які будуть передні до Верховної Ради.