З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну в державі, цілком логічно, змінилася ситуація на ринку праці. Зокрема, виявилося, що чи не найбільшою гарантією отримувати заробітну платню стала робота у бюджетній сфері, яка раніше вважалася не високо оплачуваною. Фокус вирішив проаналізувати у скільки обходиться платникам податків робота Южненського міського голови та його заступників під час війни. Адже раніше Володимир НОВАЦЬКИЙ вже очолював рейтинги керівників міст за оплатою праці. А у 2017-му він отримав протокол від поліції за нарахування собі 90% відсотків премії.

Дані ми одержали, написавши інформаційний запит до Южненської міської ради. Для аналізу взяли увесь 2022 рік та 6 місяців 2023 року.

До нарахованої заробітної платні Южненського міського голови Володимира НОВАЦЬКОГО входить низка різних виплат, зокрема — премія, вислуга років, ранг, надбавка за роботу із секретними документами, надбавка за науковий ступінь, персональна надбавка відповідно до постанови № 268 (Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів) та інше.

Оклад Южненського міського голови — 15 тисяч гривень (сума прив’язана до кількості населення у громаді). Але усього за 2022 рік Володимиру НОВАЦЬКОМУ нараховано 742,8 тисяч гривень, за перше півріччя 2023 року сума складає 383,9 тисяч гривень. Тобто в середньому за півтора року війни це 62 595 гривень на місяць (схожу цифру журналісти фіксують, наприклад, у міського голови Миколаєва із населенням близько 400 тисяч). 

Такі суми набігають через премії. Це загальноприйнята практика у системі нарахування заробітних плат представникам місцевого самоврядування. Збільшити оклад не дає закон, тож зарплати витягнуть на інший рівень шляхом надбавок в залежності від можливостей бюджету та моральних якостей тих, хто ці премії собі та підлеглим призначає. Протягом півтора року Южненський міський голова надбавки отримує щомісяця, інколи лише премія сягає 130 відсотків окладу (9-19 тисяч гривень). Також він отримав додаткові 15 тисяч до свята — Дня місцевого самоврядування. 

У Южненського міського голови чотири заступники: Дмитро ЛЮБІВИЙ, Леонід НЕЙКОВ, Олена БАРАНЕЦЬКА, Людмила ПАСКАЛЬ (звільнилася у червні 2023 року). Найбільшу суму за 18 місяців нараховано начальниці Управління фінансів — 1 мільйон 26 тисяч гривень. Це сталося через звільнення посадовиці. За невикористані відпустки у червні вона отримала компенсацію у майже 177 тисяч гривень. ПАСКАЛЬ також отримувала щомісячну премію від 11 до 20 тисяч гривень, а у перші дні повномасштабного вторгнення ворога Людмила Володимирівну не забули привітати премією у 12 тисяч гривень до Міжнародного жіночого дня. 

Дмитру ЛЮБІВОМУ за 2022-й рік та шість місяців 2023-го нараховано 852,4 тисячі гривень. З них 121 тисячу склала матеріальна допомога (її за проаналізований період отримали усі заступники й сам міський голова). Для южненських посадовців є два види допомоги: на оздоровлення до відпустки та вирішення соціально-побутових питань. Перший раз матеріальну підтримку у 81 тисячу він отримав у травні 2022 року. Ще раз 40 тисяч гривень через рік. Оклад Дмитра ЛЮБІВОГО — 12 тисяч.

Олені БАРАНЕЦЬКІЙ за період повномасштабної війни нараховано майже 713,6 тисячі гривень. Посадовиця щомісяця отримувала близько 100-150% премії від окладу. Вона також премійована у березні 12 тисячами гривень.

Найскромніші нарахування у заступника міського голови, начальника Управління правового забезпечення і взаємодії з державними органами Леоніда НЕЙКОВА — 381,5 тисяч гривень. Він обіймає цю посаду 14 місяців, з травня 2022 року. Премії йому також щомісяця нараховувалися більші за оклад.

Середня заробітна платня в громаді у 2022 році становить 14 тисяч 804 гривні. Вона впала на 27 відсотків. Приблизно таку ж цифру зменшення показує бюджет громади. На 2023-й рік в управлінні економіки прогнозували цифру у 13 838. Враховуючи, що працівники Одеського припортового заводу не отримують заробітну платню з травня, а зернова угода і, відповідно робота операторів у порту Південний знову під зривом, в кінці року цифра може бути ще меншою. У тих, хто не має доступу до розподілу бюджету.


*при підготовці колажів могли не вказуватися перерахування, остаточні цифри відповідають наданим в міській раді