У Южненській міськради відбулось заключне засідання робочої групи з перейменування перед початком голосування мешканців міста. 

Вперше за останні декілька місяців обговорень до засідання приєднався міський голова, а також затята «Непівденка» Тетяна МАКОГОНЕНКО,  що зробило дискусію ще більш бурхливою.

 Мер пояснив свою відсутність тим, що увесь час спостерігав за роботою комісії і був «в курсі» подій. Попри це, він щиро дивувався, зачитуючи затверджений список назв, а також запитував присутніх значення деяких з них. 

Нагадаємо, вчора заступник міського голови – начальник управління правового забезпечення та взаємодії з державними органами Леонід НЕЙКОВ запропонував внести у список назву «Південне», зазначивши, що підтримка населення саме цього варіанту «очевидна». 

Володимир НОВАЦЬКИЙ озвучив, що звернувшись до Національної комісії зі стандартів державної мови, отримав відповідь про те, що «Південне» не суперечить стандартам української мови. Попри це, за критеріями, що були визначені робочою групою, ця назва не набирає шести балів, які стали прохідним балом до ТОП назв.

Водночас, директорка студії телебачення «МИГ» Ольга ГОДОВЕНКО процитувала висновок Нацкомісії щодо зміни назви міста Южноукраїнськ на Південноукраїнськ. У листі зазначено, що назва має відповідати географічним особливостям місцевості, де розташовано населений пункт. Так, Южне розташовано на території Північного (наголошуємо) Причорноморʼя.

Саме з цієї причини у сесійній залі виникли баталії серед присутніх. Члени робочої групи, зокрема, Олеся ЧАЙКІВСЬКА та Ксенія ВОРОЖБИТ наголосили, що у разі включення назви «Південне» у список на голосування складеться ситуація, коли багатомісячна робота комісії виявиться непотрібною, адже буде внесено варіант назви, що не відповідає затвердженим критеріям.

Крім цього Олесю ЧАЙКІВСЬКУ обурила різка небайдужість міського голови до справ комісії, яку він відвідав вперше за декілька місяців. 

«З однієї сторони, наш голова сьогодні як «Месія» виступає з тим, що він дістав такий документ. Ну, через телефонний дзвіночок, те що він не зробив два місяці тому. З іншої сторони чомусь наш міський голова і наш голова комісії ці два місці сидів і спостерігав за тим, що ми тут робили. Ми сиділи, працювали, обговорювали, дискутували. В нас не приходили всі, а сьогодні прийшли і влаштовують якусь театралізацію. Чесно кажучи, я не можу зрозуміти навіть, як ви привели комісію до такого стану. Ні сорому, за те, що зараз відбувається. Ми відбирали критерії, ми голосували, тобто ми дослуховувались до мешканців. Телебачення робило все, щоб усі висловили свою думку, особливо спеціалісти, презентували власну назву. У вас більше можливостей, ніж у нас»,— озвучила філологиня Олеся ЧАЙКІВСЬКА. 

Секретарка міськради Оксана ВОРОТНІКОВА також  зазначила, що знає про те, що більшість мешканців Южного підтримують переклад існуючої назви. Вона додала, що неодноразово озвучувала це під час засідань робочої, але до її думки більшість присутніх не дослухались.

Незважаючи на сперечання, назву «Південне» включили у список запропонованих до голосування варіантів більшістю голосів.

Після цього Олеся ЧАЙКІВСЬКА сказала, що відмовляється від членства у комісії і покинула засідання. 

Обурена ти, що сталося також філологиня Ксенія ВОРОЖИТ.

«Ми так бились довкола цих всіх назв, у нас були перепалки, люди приходили у свій особистий час. Люди шукали, копали, думали, вірили, сподівалися, щоб нас сьогодні просто… Для чого тоді це все було? Який сенс було збиратись і придумувати критерії, якщо це так не важливо? Для чого було питати у людей їхні думки, збирати ці 168 назв? Щоб що?  А з іншого боку, я зустріла сьогодні маму свого учня, Артема САДОВСЬКОГО. Артем загинув, мама нещасна і я думаю, що їй не до переназивань. І я думаю, що ця вся мишина возня, порівняно із загибеллю Артема і інших хлопчиків, чиї портрети ось там, не має значення»,— поділилася із “Фокусом” ВОРОЖИТ.

До того ж, на прохання освітян, які подали назви Порт-Оріяна, члени робочої групи виключили назву з переліку, аби уникнути повторень назв.

Таким чином, зламавши усю систему критеріїв, список назв для голосування виглядає так:

  1. Аджалик
  2. Аксинськ
  3. Аненталь
  4. Оріяна
  5. Південне
  6. Порт-Аненталь
  7. Доброморськ
  8. Мореслав
  9. Портовськ
  10. Причорноморськ
  11. Сонячноморськ
  12. Тилігул

Голосування розпочнеться з завтрашнього дня, 12 жовтня, і продовжиться до 15 жовтня у Палаці культури та до 17 жовтня на платформі електронної демократії «Едем». 

Проголосувати у Палаці культури можна з 10 до 20 години. Участь у голосуванні можуть брати мешканці міста Южне віком від 18 років. При собі обовʼязково потрібно мати паспорт або його електронну версію у додатку “Дія”, аби присутні на місці члени робочої групи могли впевнитись у місці реєстраціі громадян.