Верховна Рада на засіданні 20 вересня підтримала за основу законопроєкт №10037, який подав прем’єр Денис ШМИГАЛЬ. Документ пропонує переспрямувати ПДФО з зарплат військових з місцевих бюджетів у державний бюджет. “За” проголосували 236 народні депутати.

Законопроєкт передбачає:
– переспрямування “військового ПДФО” з місцевих бюджетів до загального фонду держбюджету (кошти використовуватимуть на закупівлю та виробництво зброї);
– зарахування коштів Дорожнього фонду у загальний фонд держбюджету.

Одне з пояснень необхідності такого законопроєкту — військовим потрібно платити та закуповувати зброю, а це можна робити тільки за ті кошти, які заробляє безпосередньо Україна. Вказується, що використовувати кошти міжнародних партнерів для цих видатків не можна. Податок на доходи фізичних осіб, який сплачують військовослужбовці мають намір забрати з місцевих бюджетів вже з 1 жовтня 2023 року. 

За оцінками Мінфіну, завдяки цьому до державного бюджету вдасться додатково залучити 25,8 мільярда гривень вже до кінця цього року і 93,7 мільярда – у наступному.

Уряд пропонує спрямувати ці кошти на такі цілі:
– 50% – Адміністрації Держспецзв’язку на закупівлю спецтехніки та обладнання (дронів);
– 50% – Мінстратегпрому на реформування та розвиток оборонно-промислового комплексу.

Пресцентр ініціативи “Децентралізація” повідомляє, що середнє надходження військового ПДФО на одну громаду за 7 місяців 2023 року складає 31,5 мільйона гривень, при тому, що 447 громад його не отримали взагалі. Серед громад, які отримують такий ресурс, середнє надходження на одну громаду за 7 місяців 2023 року складає 45,7 мільйона гривень.

У Мінфіні ж запевняють, що місцеві громади без коштів для фінансування усіх важливих потреб не залишаться. І, що для громад, доходи яких постраждають найбільше, передбачать додаткову дотацію з держбюджету у розмірі 33,4 мільярда гривень.

Законопроєктом пропонується визначити цільове спрямування для вільних залишків коштів місцевих бюджетів та залишків коштів спеціального фонду місцевих бюджетів. Це фактично порушує принцип “самостійності” місцевих бюджетів, визначений ст. 7 Бюджетного кодексу України та ст. 61 Закону “Про місцеве самоврядування в Україні”

Проте нововведення зможе утримати місцеві ради від незрозумілих суспільству витрат бюджетних коштів. Так, в Одесі вже протягом декількох тижнів мешканці виходять на пікети до міської ради з вимогою спрямувати гроші на ЗСУ, а не ремонт будівель Київського райсуду та Театру юного глядача. А в Южненській громаді широкого обговорення набули 15,5 мільйонів на план просторового розвитку території та 3,4 мільйона на екран для голосувань у сесійну залу міської ради (видаток не узгодили депутати).

Раніше представники Асоціації міст України озвучували, що вилучення ПДФО в громад може позбавити їх можливостей допомагати армії та місцевим жителям. А колишній президент України Петро ПОРОШЕНКО взагалі почув у цьому рішенні “звуки похоронного маршу” за реформою децентралізації.

Вилучення коштів з Южненської громади

У серпні Одеська військова адміністрація зобовʼязала громади передати відповідні кошти з місцевих бюджетів до обласного на забезпечення військових потреб. Для кожної громади сума вираховувалась окремо, за формулою. Южненська передала близько 32,9 мільйона гривень.

Станом на липень до казни громади надійшло 45 мільйонів “військового ПДФО”. З початку повномасштабного вторгнення Южненська міська рада перерахувала з бюджету на різні потреби захисників близько 20 мільйонів гривень.

6 вересня Южненська міська рада виділила 25 мільйонів поворотної допомоги Одеському припортовому заводу для часткового покриття заробітної платні працівникам, які, через складну ситуацію на підприємстві, з травня працюють задарма. Вже тоді міський голова Володимир НОВАЦЬКИЙ озвучував, що громада матиме велику проблему з наповненням бюджету на 2024 рік.