Поки вся громада обговорювала рішення, які були винесені на минулу сесію міськради, нас зацікавило питання, яке не потрапило до сесійної зали.
Ідеться про будівництво в громаді сміттєпереробного заводу, про який так багато говорилося всі ці роки, а наприкінці вересня для виділення землі під будівництво об’єкта влада зібрала позачергову сесію. Тоді засідання не відбулося через те, що не зібрався кворум, але мер міста заявив, що це дуже важливе для громади питання і воно буде винесене на наступну чергову сесію.
Секретар міськради Ігор Чугунніков тоді додав, що позачергова сесія була скликана так терміново для того, щоб підрядник встиг розробити необхідну документацію до кінця поточного року, а в наступному – почати планування та проектування заводу.
Про важливість об’єкту після сесії, що не відбулася, багато розповідав і депутат Віталій РОЗМЕРІЦА, котрий також очолює комунальне підприємство «Южводоканал». Він заявив, що не розуміє, чому не всі депутати зібралися для ухвалення такого важливого і корисного рішення для громади. Цікаво, як добре він ознайомився з документацією перш ніж казати про користь сміттєпероробного заводу, який хочуть побудувати в 300 метрах від майбутньої житлової забудови, а робити це буде фірма без досвіду?
Не менш цікаво, що ж сталося, що питання, яке було таким важливим ще місяць тому, і заради якого терміново скликали сесію, не потрапило до порядку денного чергового засідання?
Раніше ми писали, що у проєкту є серйозні недоліки і основний із них – розташування ділянки під будівництво. Вона розміщується поруч з очисними спорудами ОПЗ, що знаходяться на території Визирської громади. Згідно з її Генеральним планом, на цих землях планується зведення житлових кварталів і, таким чином, відстань між майбутнім заводом і житловою забудовою буде значно меншою за встановлені норми.
Цю ж інформацію підтвердив нам і начальник управління архітектури та містобудування Сергій ОРИШАКА. Він зазначив, що за документами завод має розташовуватися на відстані 300 м від майбутньої житлової забудови, хоча за законом передбачено мінімум 500 м.
Ба більше, за його словами, навіть якщо інвестор вирішить посунути об’єкт, що потребує серйозних змін у містобудівній документації та скоротить площу землі з 10 до 7 га, це однаково не розв’яже проблему з Візиркою, без узгодження якої такий завод не зможе бути побудований.
Крім цього, розташування заводу в зазначеному місці порушить норми, що стосуються напряму вітру в бік житлової забудови, загрозу забруднення ґрунтових вод і припис, що заїзд на такі об’єкти не може бути через територію населеного пункту.
При цьому заявка від інвестора надійшла ще напередодні позачергової сесії. Фірмою, яка попри всі нюанси збиралася будувати завод, виявилося ТОВ «Грін Кластер-Південне», що було засноване за два місяці до подання заявки. За даними ресурсу YouControl, статутний капітал підприємства становить 1000 гривень. ТОВ виявилося багатопрофільне: наразі зареєстровано 13 видів діяльності, серед яких і оренда автомобілів, і торгівля, і виробництво електроенергії, і фінансовий лізинг тощо.
Найцікавіше у всій цій історії, що згідно Земельного кодексу, землі під будівництво таких об’єктів, як сміттєпереробний завод виділяються без тендеру.
Усі ці факти в сукупності наштовхують на роздуми: як фірма, що планує будівництво такого коштовного об’єкта, не врахувала вищевказані порушення, які можуть призвести в майбутньому до проблем? Чому влада міста погодилася довірити реалізацію такого важливого проєкту компанії, у якої взагалі немає досвіду подібних робіт? І чи не пов’язано це з тим, що земля під подібні об’єкти виділяється без аукціону?
Депутатка Оксана ВОРОТНІКОВА вважає, що спроба нібито зрушити з місця питання будівництва заводу в громаді була черговою маніпуляцією влади.
«Всі ці балачки мера та його оточення про цей об’єкт, який нібито розв’яже проблеми з вивезенням сміття і дасть робочі місця, вироблятиме електроенергію на користь громади, це лише гарні слова, – впевнена вона. – Чому нікого не насторожив той факт, що фірма, яка збиралася розробляти проєкт заводу і будувати його, була створена за два місяці до цього і не має відповідного досвіду? Чому нікого не хвилює порушення норм законодавства для розміщення такого підприємства і те, що до цієї ділянки навіть немає під’їзду для сміттєвозів? Це наводить тільки на одну думку – комусь дуже потрібна була земля громади без аукціону строком оренди на 49 років».