Кілька днів тому Верховна Рада України ухвалила рішення про перейменування міста Южне на Південне. Епопея з новою назвою тривала понад рік і викликала багато суперечок.
Перша назва, яку розглядала Рада після рекомендацій комітету, – Порт-Анненталь не подобалася багатьом городянам. Чому предмет такої пильної уваги для всіх місцевих мешканців взагалі опинився в кабінетах Ради та в руках людей, які не живуть в Южному, хоча міська влада мала всі повноваження, щоб самій ухвалити рішення і змінити назву на ту, яку б схвалила більшість містян, залишається риторичним питанням.
Як і те, чому мер міста, який очолив комісію з перейменування, ігнорував засідання, що проводилися раз на два тижні протягом декількох місяців, і відвідав тільки два з них: перше та заключне.
При цьому після того як Верховна Рада ухвалила рішення про перейменування міста на Південне, деякі чиновники з оточення мера, почали активно піаритися на цьому питанні. Один з них, який раніше просто запропонував назву «Південне» для внесення до списку на перейменування, тепер акцентує увагу на своїй ролі в цьому процесі, наголошуючи, ніби це завдяки йому ініціатива пройшла успішний відбір і голосування у Верховній Раді.
І це викликає здивування, оскільки реальну роботу із захисту інтересів громади проводили інші депутати, а також, активісти, громадські організації та профком порту й ОПЗ. А представники влади, які весь цей час трималися осторонь цієї суперечливої теми, бо, мабуть не хотіли ризикувати своїми рейтингами, тепер вирішили всі лаври забрати собі.
Як розповів нам народний депутат від партії «Слуга народу» Степан ЧЕРНЯВСЬКИЙ, навесні він приїздив до Южного на запрошення від офісу южненської міської організації СН і спілкувався з жителями, депутатами, керівниками профспілок, громадських організацій та істориками.
Усі вони говорили про те, що назву «Південне» підтримує більша кількість жителів.
«Опитування, які проводили в місті, показали, що близько 80% людей виступають саме за нього, – зазначив Степан ЧЕРНЯВСЬКИЙ. – А мій обов’язок, як депутата Верховної Ради, відстоювати інтереси народу. Тому, коли комітет ВР зареєстрував проєкт про перейменування понад 300 населених пунктів, де був варіант назви для Южного – Порт-Аненталь, я і мої колеги з інших регіонів, де були аналогічні ситуації, не підтримали документ».
Завдяки цьому вдалося виключити шість назв із загального списку і винести на голосування окремими проєктами.
За словами народного депутата, 4 жовтня він і група нардепів зареєстрували альтернативний проєкт постанови за номером 12092 про перейменування Южного на Південне.
«У залі були дуже активні обговорення, суперечки, але в результаті народні депутати почули мешканців міста, взяли до відома, що «Південне», згідно з висновками Нацкомісії зі стандартів державної мови, не суперечить стандартам української мови, і підтримали документ», – наголосив Степан ЧЕРНЯВСЬКИЙ.
Голова южненської міської організації партії «Слуга народу» Олександр ЧАБАНОВ додав, що місцеві представники партії, бачачи ситуацію, яка склалася з перейменуванням міста, вирішили звернутися по допомогу народного депутата, оскільки важливо було, щоб у Києві почули думку місцевих жителів.
«Ми від самого початку відстоювали те, щоб нова назва відображала думку більшості. Ми організували зустріч у Южному з народним депутатом, куди запросили представників профспілок, громадських діячів, істориків, які чітко все роз’яснили. Назва «Південне» не суперечить стандартам мови і її підтримала переважна кількість жителів, які взяли участь у голосуванні ще минулого року», – заявив Олександр ЧАБАНОВ.
Депутат міськради від «Слуги народу» Олександр ДІДЕНКО зазначив, що в комісії, яку створили в місті для вибору нової назви, більшість членів виступали проти варіанта «Південне», що дуже не сподобалося городянам.
«Опитування людей показало, що вони «за» цю назву, тому ми вирішили опрацювати це питання. Спілкувалися з істориками, зверталися до Інституту української мови, з’ясовували, чи не суперечить «Південне» стандартам мови, – розповів Олександр ДІДЕНКО. – Коли народний депутат Степан ЧЕРНЯВСЬКИЙ приїхав до нашого міста і зустрівся з людьми, він почув нас і погодився допомогти. Ми дуже раді, що і його колеги під час голосування дослухалися до думки більшості наших городян, за що їм велике спасибі».
Його колега по фракції Світлана ВИШНЯ додала, що особисто їй, як і деяким іншим городянам, більше подобалася інша назва, але обов’язок народних обранців – представляти інтереси більшості.
«Ми повинні відстоювати інтереси людей, а не свої особисті амбіції задовольняти. Тому дуже цінно, що в результаті перемогла назва, за яку виступала більшість містян, – заявила Світлана ВИШНЯ. – Коли ми зустрічалися з представниками профспілки порту Південний, вони дуже просили нас посприяти, щоб місто носило таке саме ім’я. Тому що «Порт-Аненталь» не має нічого спільного з назвою підприємства, яке є одним із градоутворюючих у місті».