Фокус поспілкувався із начальницею Южненського відділу Одеської філії Одеського обласного центру зайнятості Іриною ЧЕРЕПАЩУК аби дізнатись про професії, що мають найбільший попит, де опанувати нову спеціальність та як держава може вам із цим допомогти.

— Як змінився ринок праці в Україні після початку повномасштабного вторгнення?

3 початку військової агресії служба зайнятості здійснювала свою діяльність в умовах скорочення попиту роботодавців на працівників через зниження економічної активності. При цьому, зростання реєстрації безробітних не було, адже значна частина громадян на початку війни не розірвала трудові відносини та повернулася до роботи після припинення активних бойових дій. Мушу зазначити, що ми можемо коментувати чисельність лише тих шукачів роботи, які звернулись до центрів зайнятості. Протягом січня-липня 2023 послуги отримали понад 500 осіб, а статус зареєстрованого безробітного мали понад 350. Не зважаючи на обмежений попит на працівників, за сприяння служби зайнятості нове робоче місце знайшли понад 180 шукачів (проти 150 за 6 міс. 2022 року).

Зараз попит на “робочі руки” залишається майже не змінним, але відчутні зміни у структурі вакансій. 

— На які вакансії зараз пропонують найбільші зарплати? Що для того, щоб отримати таку роботу потрібно знати і вміти?

У базі даних служби зайнятості є окремі пропозиції з високою заробітною платою (15-20 тисяч гривень), наприклад: інженери з якості, інженер-будівельник, інженер проєктно-кошторисних робіт, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, бетоняр, арматурник, лікарі, бухгалтер, водій для авто з причепом, це водійські категорії B, C, D, E. 

Є великий попит у роботодавців на будівельні професії, особливо будівництво доріг і мостів, ви розумієте з чим це повʼязано. Треба, щоб у певні пункти доставлялось швиденько те, що нам потрібно. Високі заробітні плати у людей з вищою освітою, спрямування облік і аудит, близько 25 тисяч гривень.

Високий рівень оплати праці роботодавці пропонують кваліфікованим працівникам з досвідом роботи за виконання складних завдань або за роботу в особливих умовах. Також часто роботодавці вимагають від претендентів знання певних програм, вміння працювати у стресових ситуаціях, гнучкості, комунікабельності, мобільності та адаптивності. 

— Які підприємства, зазвичай, звертаються до центру зайнятості?

Абсолютно різні. Зараз немає такого, що хтось звертається більше або менше, будь-які. Починаючи від малесеньких, від фізичних осіб-підприємців (ФОП), наприклад від них подаються такі вакансії як адміністратори, бармени, офіціанти, кухарі, продавці і навіть електромонтери. Тобто це ті маленькі підприємства, які зараз продовжують оформлювати людей на роботу і офіційно їх працевлаштовують. Але, напевно, відсотків 90, це фірми, компанії, які вже міцно “стоять на ногах”. Також багато є замовників з бюджетної сфери. Зараз це лікарі, медсестри, з ними гострий дефіцит, також сфера освіти потребує людей, особливо дошкільні заклади освіти потребують вихователів, у загальноосвітні заклади потрібні вчителі. Тому потреба у бюджетній сфері є.

Сьогодні звертаються не тільки южненські підприємства, у нас для співпраці немає кордонів. Часто звертається наша Миколаївська область, зокрема, Коблеве. Це агрофірма у Коблевому, де в нас виноградники, сільськогосподарські культури. Також Коблевський винзавод. 

— Зазвичай непросто знайти роботу людям, які не мають досвіду роботи, особливо ті, хто тільки здобувають освіту. Як знайти роботу без досвіду та чи є вакансії, які його не потребують?

На сьогодні переважна більшість роботодавців вже, напевно, враховуючи стан робочої сили, враховуючи попит і стан з робітниками, планку вимог трошки знижують. Якщо раніше вимагались досвід роботи 3 роки, 5 років, то зараз навіть провідні наші підприємства розглядають кандидатури після закінчення ВНЗ. От, наприклад, сьогодні в нас були бесіда з представником кадрової служби Одеського припортового заводу. Ми говорили про те, що розглядається те, що все ж таки, будуть набиратися на роботу випускники ВНЗ, особливо ті, хто проходив практику на ОПЗ. Наприклад, наш Політех випускає таких популярних фахівців. 

— Як шукач роботи може співпрацювати із центром зайнятості, аби йому допомогли?

Якщо людину зацікавила вакансія, запропонована нами, є два варіанти:

перший – людина приходить до центру зайнятості й організовується співбесіда;

другий – дистанційний варіант, коли ви можете надіслати нам своє резюме і поки ви там дома, пʼєте каву, центр зайнятості презентує вас роботодавцю, проводить співбесіду. І потім вас запрошують на співбесіду в певний день, певний час. І вже ви знаєте, що буде готова кадрова служба або керівник підрозділу, які з вами поспілкуються. Вам не треба три рази туди поїхати, постояти під воротами, почекати пустять вас чи ні. Ви вже будете знати, що з вами узгоджена зустріч, з вами поспілкуються, вам приділять час. 

— Як сьогодні можна знайти роботу?

Взагалі, для пошуку роботи є зручний варіант. Наприклад, людина сидить вдома, не звертаючись до центру зайнятості, вона відкриває Єдиний портал вакансій (https://jobportal.dcz.gov.ua/) і шукає там вакансію, яка може її зацікавити. Перевага Єдиного порталу у самому слові “єдиний”. От раніше, ви шукаєте роботу і ви зайшли на сайт work.ua, вам нічого не підійшло, зайшли на сайт robota.ua – не підійшло, потім зайшли ще на декілька сайтів з пошуку роботи і на останньому знайшли. Тобто вам треба було зайти на сім-вісім різних порталів і порівнювати вакансії на різних порталах. Для того, щоб не було цих зайвих рухів, сьогодні всі ці портали обʼєдналися і утворився Єдиний портал, такий утримувач усіх вакансій. В тому числі за підтримки Державної служби зайнятості. Тут зібрані усі портали з пошуку роботи. Наприклад, ми щось шукаємо у Южному і тут зʼявляються вакансії, що розміщені на work.ua, на robota.ua та всіх інших порталах для пошуку роботи. І так само ви можете звʼязатися або з самим роботодавцем, по номеру, що вказано в обʼяві або звернутись до центру зайнятості й ми проведемо співбесіду. До центру зайнятості не обовʼязково приходити фізично, ми працюємо і онлайн, наприклад через “Дію” або сайт.

— Скільки українців рік тому і зараз мають офіційний статус безробітних? 

За цей рік статус безробітного мають менше, ніж у 2022. Минулого року за 6 місяців до нас прийшло 450 шукачів роботи. А у 2023 році їх стало менше – 350. Тобто нібито кількість безробітних зменшилась і очікувано, що раз людей прийшло до центру зайнятості менше, то напевно і центр зайнятості працював слабкіше, менше працевлаштовувати людей. Але вийшло навпаки. Люди, які зайшли до нас у цьому році, роботу знайшли більше, аніж у минулому. Тому, як я вже казала, якщо торік роботу знайшли 150 осіб, то в цьому їх майже 180. Тобто у відсотковому відношенні, в цьому році цифра набагато більша. Здається, що це дрібнички, різниця у 300 осіб. А ви виведіть 30 осіб, поставте перед центром зайнятості разом із дружиною і дитиною, і ви побачите, що це вже 100 людей, 30 сімей, які отримали можливість легальної законної праці. 

Також цікаво, що якщо на початку 2022 року серед зареєстрованих безробітних жінки становили половину безробітних, то на сьогодні понад 80%.

— Скільки часу безробітні мають можливість перебувати у цьому статусі?

Обмежень щодо строків перебування у статусі безробітного немає. А період виплати допомоги з безробіття на час дії воєнного стану складає 90 днів. Для осіб передпенсійного віку (за рік до набуття права на пенсію) тривалість виплат не може перевищувати 360 днів.

— Яку допомогу від держави зараз отримують безробітні?

Усі зареєстровані безробітні, зокрема й ті, які втратили роботу вже під час війни, отримують допомогу з безробіття відповідно до чинного законодавства. Розмір та тривалість такої виплати залежить від страхового стажу людини, як загального, так і набутого протягом 12 місяців, що передували реєстрації в центрі зайнятості, розміру зарплати, статті звільнення тощо. Допомога не може бути меншою мінімального розміру, який на сьогодні становить: 1800 гривень – для застрахованих осіб і 1000 гривень – для незастрахованих, або тих, які за останні 12 місяців, що передували реєстрації, мали страховий стаж менш ніж сім місяців. Максимальний розмір виплати допомоги з безробіття в умовах воєнного стану не може перевищувати мінімальної зарплати, яка у 2023 році становить 6700 гривень. 

— Яка ситуація з працевлаштуванням внутрішньо переміщених осіб в громаді?

Протягом військової агресії до нас звернулись понад 280 внутрішньо переміщених осіб, з них більш як 100 знайди роботу за сприяння центру зайнятості. 

— Які пільги отримують роботодавці, коли беруть на роботу ВПО?

Для таких роботодавців діють дві програми:

перша – протягом двох місяців з дня працевлаштування ВПО ми компенсуємо роботодавцю витрати на зарплату працівника в розмірі 6700 грн 3 початку дії цієї програми працевлаштовано майже 21 тис. осіб. Найбільше ВПО отримали роботу у Дніпропетровській, Львівській, Полтавській областях та в Києві;

друга розпочала свою дію цього року – в разі працевлаштування зареєстрованих безробітних з-поміж ВПО на 12 місяців роботодавцям сплачується компенсація протягом 6 місяців. Максимальний щомісячний розмір такої компенсації становить 13400 грн.

— Які сучасні і перспективні професії мають можливість опанувати безробітні?
У системі служби зайнятості діє 8 центрів професійно-технічної освіти, які здійснюють професійне навчання дорослого населення за 95 професіями та більш ніж 335 напрямами. Цей перелік постійно розширюється.

Один з найкращих навчальних центрів це Одеський. Слід звернути увагу на те, що освітні послуги надаються не лише зареєстрованим безробітним, а й тим, хто працює, зайнятим особам, для прикладу – отримання ваучера в разі відповідності умовам його надання. Найчастіше безробітні отримують професії адміністратора, кухаря, водія, касира, перукаря та електрогазозварника. 3 метою набуття безробітними кваліфікацій, що має попит на ринку праці, запроваджено навчання з таких спеціальностей, як керування безпілотним літальним апаратом (дроном), ізолювальник з термоізоляції, спеціаліст з монтажу пласких покрівель, монтажник віконних та дверних конструкцій.

Наприклад, у липні ми навчали на барменів, офіціантів, зварників, слюсарі-ремонтники, оператори верстатів, швачка, перукар і так далі. Уявімо собі, що ви безробітні і хочете навчатись на перукаря. Якщо ви клієнт центру зайнятості, безробітний, то вартість за навчання на перукаря 5 місяців, буде не більше 30 осіб в групі, оплатить за вас центр зайнятості.

Якщо ви зараз десь працюєте, але хочете здобути іншу професію, ви можете розрахуватись самостійно. Зокрема, той самий перукар, навчання коштувало 10 678 гривень, тобто майже 11 тисяч треба заплатити за 5 місяців, якщо людина хоче навчатись. По закінченню навчання, ви отримаєте диплом. Не просто папірець, який можна повісити в рамочку, а ви отримаєте диплом з присвоєнням вам відповідної кваліфікації, також період навчання зараховується до вашого стажу. І коли ви навчаєтесь, ви маєте право на запис у трудову книжку. Дуже важливо те, що навчання загалом йде переважно на практику. Тобто з пʼяти місяців, десь місяці півтора йде теорія, три з половиною – практика, тобто виконання робіт під керівництвом наставника, майстра. І за цей час ви здобудете гарні навички виконання роботи. Ці курси можна знайти на порталі Державної служби зайнятості. 

Також в Одеському навчальному центрі, у тому ж дворі, є гуртожиток готельного типу. Це сучасна будова. Тобто можна жити просто у дворі з навчальним закладом і це буде дуже зручно. Графік навчання як у стандартного студента на стаціонарі – з 8:00 до 15:00.

Якщо ви хочете, щоб за вас оплатив центр зайнятості, вам треба зареєструватися як безробітна людина, а також сприяти працевлаштуванню після закінчення навчання. Тобто ви не просто вивчитись і все, а ви ще маєте працевлаштуватися. Ви перебуваєте на обліку весь час, поки ви навчаєтесь. Якщо ви відповідаєте певним критеріям, вам буде призначено допомогу по безробіттю. Перебувати на обліку, як безробітні ви можете 90 днів, а навчання триває пʼять місяців. Тобто три місяці ви будете отримувати допомогу, інші два – ні. Але навчання центр зайнятості оплачує повністю. Потім ви отримаєте диплом і після навчання буде вирішуватись питання вашого працевлаштування. Ви або самостійно влаштовуєтесь на роботу, або центр зайнятості шукає для вас вакансію. Бажано, протягом першого місяця після закінчення навчання офіційно працевлаштуватися. 

Також зараз у нас є експрес-метод навчання. Уявімо собі, ви шикарно готуєте, ви чудовий кухар, працювали кухарем і вас беруть у ресторан працювати, але вимагають диплом. А у вас диплома нема, ви самоучка. От самостійно навчались, по Ютуб-каналам, експериментували, готуєте смачно, закони знаєте, інструкції читаєте, все виконуєте, але документа, який підтвердить вашу кваліфікацію, розряд, не маєте. А беруть на роботу тільки з таким документом. Ми можемо запропонувати навчатись на пʼять-шість місяців, а тиждень. За цей час ви можете підтвердити свою кваліфікацію. Це неформальне навчання. Ви можете скласти теоретичний екзамен, практичне зауваження і отримати свій диплом. Але ця послуга платна. Все залежить від того, на який розряд я збираюся. Є на три тисячі розрахунок, на чотири тисячі. 

— Що таке ваучер на навчання?

Навчання за ваучером дає право для вас отримати від Держави певні кошти для того, щоб сплатити навчання за професійно-технічною освітою, вищою освітою або за другою вищою освітою. На сьогодні є вже 123 напрямки, за якими здійснюється навчання за ваучером. Це передбачає, що взяти ваучер на навчання може не тільки людина безробітна, а будь-хто, хто підпадає під критерії. Перша вимога – це люди, які за віком 45+ і стаж від 15 років. Якщо ці дві умови виконуються, ви можете взяти ваучер. Другий варіант – ви внутрішньо переміщена особа. Тут вже незалежно від того, скільки вам років, який у вас стаж. Третій варіант – ви, наприклад, учасник бойових дій. Також незалежно від віку та стажу, можна взяти ваучер. Ваучер на навчання видається і на заочне навчання, не обовʼязково стаціонар.

Ваучер складає 26 800 гривень – 10 прожиткових мінімумів. Ним можна скористатися один раз в житті. І навчатись на певні спеціальності за переліком, це професії, які особливо затребувані у нас в Державі. Наприклад, ви хочете навчатись на маркетингу. Обираєте ВНЗ, наприклад навчання коштує 30 тисяч. Що це означає? Це означає, що 26800 гривень за вас сплачує служба зайнятості, а різницю платите ви. Одеської навчальні заклади вже працюють за цим напрямком і практикують це. 

— Зараз в Україні діє програма грантів для підприємців. Хто і як може його отримати?

Грант може отримати будь-хто, хто бажає зайнятись підприємницькою діяльністю. Зараз гранти видаються туди, де створюються робочі місця. Тобто не лише ви починаєте працювати, а й поруч з вами люди також будуть працювати. Сума гранту залежить від того, скільки робочих місць ви створити. Чим більше робочих місць – тим більша сума гранту. Грант видається на суми від 50 тисяч гривень до 250 тисяч гривень. 

Все подається через “Дію”. В послугах там є “Подати заяву на бізнес-план і отримання гранту”. І там ви заповнюєте заявку. Для цього програмою вам надається 20 хвилин. Але вся заморочка у тому, що під ту заяву, яку ви пишете, ви маєте підтягнути файлик з бізнес-планом. Тому заздалегідь ми маємо підготувати бізнес-план, обраховувати всі розрахунки, робочі місця, заробітні плати і так далі. Майже щопʼятниці у нас відбувається зустрічі з навчання з мікрокредитування і по грантам. Вони відбуваються дистанційно. І люди, яким це цікаво слухають. Наприклад, яку групу оподаткування витрати, які найчастіші помилки. Наприклад, грант 100 тисяч, людина пише 20 тисяч на рекламу. Все, грант не проходить, бо є обмеження витрат коштів на рекламу. Аби потрапити на таке навчання, треба стати нашим клієнтом. 

Бесіду вела: Даша Костенюк