Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 20 березня ухвалив рішення про перейменування Южного на Порт-Аненталь.

У коментарі для студії телебачення «МИГ» міський голова Володимир НОВАЦЬКИЙ заявив, що міська рада не прийняла ніякого рішення. Саме тому Верховна Рада на свій розсуд обрала назву.

“А тепер шукають винних. «Чому?», так винних треба шукати серед депутатського корпусу”,- зазначив він.

Тож хто винний у одному з найбільш токсичних процесів у місті?

Варто зазначити, що назва Южного підпадає під дію Закону “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії”, який набрав чинності 27 липня 2023 року, адже є російськомовною.

Влітку 2023 року у Южному розпочався довготривалий та, певним чином, скандальний процес підбору назви для міста. Було створено комісію з перейменування, очільником якої став сам міський голова. Попри це, засідання, що проводились раз на два тижні протягом декількох місяців, головуючий відвідав двічі: найперше та заключне.

Тоді Володимир НОВАЦЬКИЙ пояснив свою відсутність тим, що увесь час спостерігав за роботою комісії і був «в курсі» подій. Таку пасивну позицію у цьому питанні пояснити не важко: надто високий ризик втратити прихильність електорату на виборах. Фактично головою комісії стала заступниця міського голови Олена БАРАНЕЦЬКА.

Зазначимо, що і представників депутатського корпусу на засіданнях комісії було замало. Виняток склала екс-секретарка ради Оксана ВОРОТНІКОВА. Також на засіданнях були помічені депутати ГОРИВЕНКО та ЯБЛУНІВСЬКИЙ.

Протягом декількох місяців робоча група, яку склали близько двадцяти фахівців: члени виконкому, філологи, представники підприємств, краєзнавці встановлювали критерії, оголошували прийом варіантів майбутньої назви від мешканців міста, ретельно обирали кожну з них. У фіналі таки визначились із 12 варіантами назв, в останній момент, попри усі критерії, на прохання заступника міського голови Леоніда НЕЙКОВА, додавши варіант «Південне».

Під час засідань комісії, директорка студії ТБ «МИГ» Ольга ГОДОВЕНКО неодноразово застерігала: назву «Південне» не прийме Комісія зі стандартів державної мови. Та слухати медійницю не стали. І Володимир НОВАЦЬКИЙ, запросивши лояльних до себе депутатів, таки вніс назву «Південне» до списку.

У жовтні було проведено голосування серед мешканців міста, які, що не дивно, проголосували за назву-переклад.

Пізніше депутати мали голосувати за назву, яка «поїде» до Верховної Ради на розгляд. Обирали серед назв, що набрали найбільшу кількість балів: «Південне», «Порт-Аненталь/Аненталь» та «Оріяна». Та згоди депутати та міський голова у цьому питанні не дійшли.

Ймовірно, не прийнявши переклад російськомовної назви, яка, до того ж, не відповідає географічному положенню міста (Южне розташовано на території ПІВНІЧНОГО Причорноморʼя), у Верховній Раді обрали другу, за результатами голосування, назву – Порт-Аненталь.