20 червня очільник Южненської громади Володимир Новацький провів нараду із посадовцями, головами правлінь ОСББ і представниками ДСНС та Національної поліції про стан укриттів у місті та допуск у них 24/7 мешканців. Про підсумки зустрічі ми поговорили з секретаркою Южненської міської ради Оксаною ВОРОТНІКОВОЮ. 

— Під час наради відбулась дискусія з приводу того, хто несе відповідальність за укриття. Оксана Анатоліївна, яка ваша позиція з цього питання?
Нарада пройшла напружено, але, на мій погляд, не конкретизувала дії усіх присутніх. Тобто ми поговорили, але конкретних кроків для реалізації усіх процесів не було зроблено. Зараз ми маємо чотирнадцять ПРУ, які розташовані у підвальних приміщеннях багатоквартирних будинків, вони знаходяться у власності Фонду комунального майна. Це майно, за яке відповідає влада. Я вважаю, що ми маємо підходити до питання з двох сторін, а не лишати все на відповідальності голів ОСББ та мешканців будинків. Це неправильно. Відповідальність повинні нести всі, і влада в тому числі. Тому ПРУ, які визначені, мають ремонтуватися, мають бути оснащенні продуктами харчування, водою з бюджету міста. Усі ці ремонти вентиляції та приміщень ПРУ мали проводитися ще до початку повномасштабного вторгнення і ми повинні були за цим слідкувати, але це не було зроблено. 

Комісій було багато із залученням різних структур, різних органів. Так, ми не знали, що буде війна, але ми знаходимось поблизу Одеського припортового заводу, який несе загрозу і ці укриття, в нашому місті, повинні були бути готовими. Вже пройшло майже півтора року війни, а ми лише зараз спохватились, що немає вентиляції. Зробити зараз ремонт — це час, а у нас щодня звучить сигнал повітряної тривоги. Якщо, не дай Боже, тут щось трапиться, людям буде байдуже у який колір пофарбовані стіни і чи мʼякі стільці в укритті, чи ні. Зараз ми маємо максимально зробити те, що ми можемо зробити у найкоротші строки: створити найпростіші умови, аби люди могли знаходитись в укритті до кінця повітряної тривоги. А після цього має бути розроблена програма та зроблені капітальні ремонти тих приміщень, які цього потребують. Зараз найголовніше, щоб люди могли знаходитись в укриттях у безпеці.

— Володимир Новацький озвучив, що кошти вже виділяються і ремонти починаються. 
Виділення коштів на ремонт — не швидкий процес. Має пройти виконком, на якому буде затверджено розроблений план бюджету, має пройти сесія. Це все мінімум два місяці. Не можна просто “клацнути пальцями” і взяти гроші. Усі ці процеси мали були бути зроблені ще до війни, повторюся. А зараз ми повинні б були тільки поставити генератори, які в нас є. Якщо ми будемо один на одного перекладати відповідальність, ми зайдемо у глухий кут. Тобто ми нічого не зробимо. Якщо ми, як влада, зі свого боку будемо відповідати за те, що належить владі та будемо із цим щось робити, ОСББ, по прикладу цієї роботи, підтягнуться і також почнуть щось робити. Люди будуть бачити, що ми робимо, а не тільки контролюємо. Ми прийшли й проконтролювали ПРУ в будинку, за яке ми, по суті, відповідаємо і повинні тримати його у повній готовності до будь-якої ситуації. А ми зараз висуваємо цю вимогу головам ОСББ. Тільки спільна праця та спільне вирішення питання можуть зрушити цей процес з місця.

— Ви сказали потрібно поставити вже закуплені генератори. Про що йде мова?
Ми закупили чотирнадцять генераторів на кожне ПРУ і вже мали їх роздати під відповідальність голів ОСББ. Вони знаходяться у Палаці культури. У будь-яку мить може статися надзвичайна ситуація, хто бігатиме за цими генераторами і заправлятиме їх? Це вже повинно було бути на готові. 

— Сьогодні виступив депутат Ілля ЮРЧЕНКО та наголосив на важливості створення звʼязку в укриттях, а також централізованої диспетчерської...
Так, і я з ним згодна. Ми розглядали це питання і це була також і моя пропозиція. До мене звертались голови ОСББ з питанням звʼязку. Я пропонувала зробити його хоча б на кшталт рації, щоб можна було натиснути кнопку і дізнатись хоча б що і де відбувається. Але це не було вирішено. Вже півтора року йде війна.

— Як ви вважаєте, чи можуть такі наради допомогти у розв’язання проблеми?
Так, я вважаю такі наради повинні бути, комісії повинні бути, усе перевіряти, у якому стані укриття. Але для того, щоб перевіряти, ми повинні щось зробити. А вже потім ходити, перевіряти. А бути лише контролюючим органом і всю відповідальність покладати на голів ОСББ я вважаю не правильно. І всі ці наради повинні бути не популістичні, просто розказали, як ми переживаємо за людей, що в нас війна, всі люди це розуміють. Ми повинні на нараду виходити вже з конструктивом. Ми повинні виходити з пропозиціями, з людьми, які за це відповідають, і ми повинні вже це зробити, а потім контролювати. А говорити, що ці повинні, ті повинні… Якщо відповідальність на всіх, то вона ні на кому. Якщо будуть визначені особи, які відповідають за конкретні речі, тоді це все буде працювати. 

— Чи стали більш жорсткими норми та правила для укриттів після трагедії у Києві? [ред.: В ніч на 1 червня внаслідок падіння уламків ракет у Києві загинули троє людей. За повідомленнями очевидців це могло статися через те, що люди не змогли потрапити до зачиненого укриття]

У нас війна, воєнний стан по всій країні. І укриття мають бути відчинені завжди та не лише після трагедії у Києві. У нас обстрілюють усю територію держави щодня. Тому укриття всюди мають бути відкриті 24 години на добу. Але, з урахуванням того, що є люди, які ходять туди не лише під час повітряної тривоги, але і проживають там. Це люди, які не мають постійного місця проживання, але їм теж потрібна допомога. Та є побоювання, що обладнання укриттів може бути пошкоджене або вкрадені речі, тому я вважаю, що ПРУ має бути відкрите саме у момент повітряної тривоги. Я не можу сказати, що я за те, щоб воно було відкрите цілодобово, з урахуванням того, що укриття має бути у належному стані, але в момент тривоги усі укриття мають бути відчинені.

— Яким чином укриття можуть бути відчинені 24/7, якщо є вірогідність того, що там, як Ви кажете, житимуть безхатченки?
У нас є КП “Муніципальна варта” і є ПРУ, за які влада несе відповідальність. Ми повинні зробити там ремонт, усі умови, аби мешканці могли перечекати тривогу. І у нас є комунальне підприємство, яке може там чергувати. Якщо це потрібно, вони мають цим займатись.


— На нараді озвучили, що завдяки відео з камер спостереження дійшли висновку, що люди не дуже активно ходять в укриття.
Так, це правда, але зі свого боку ми маємо зробити їх доступними та безпечними, а ходити чи не ходити — це відповідальність кожної людини.

— Які Ваші враження після цієї зустрічі?
У нас не налагоджена комунікація із посадовцями та головами ОСББ. Я також була головою ОСББ і я це знаю. Ми якось намагаємось грати у пінг-понг та перекладати відповідальність. Але усі обовʼязки кожної сторони розписані у законі. Якби ми чітко дотримувались цього, то такої хаотичної наради у нас не було. 

Голови ОСББ  це представники мешканців міста, ми зі свого боку повинні мати з ними конструктивний діалог та співпрацювати разом. На нараді Володимир Новацький намагався донести цю думку, що ми маємо співпрацювати, це потрібно робити, бо це життя наших людей, наших дітей. Я вважаю, це правильно. Він намагався усіх обʼєднати. Але все ж таки у висновку не було визначено “дорожньої карти” цього питання. Хто за що відповідає, хто що робить, у які строки. Я думаю, що вийшло так, ніби ми зібралися, поговорили та розійшлись.

Бесіду вела: Даша Костенюк

Читайте також: Після 15 місяців повномасштабної війни в Южному непридатні 4 укриття