Ми поспілкувались із депутатом Южненської міськради та секретарем депутатської комісії з питань бюджету Максимом КУШНІРОМ про бюджет наступного року та нерозумні витрати у 2023.

Який був бюджет громади у 2023 році та який закладено на 2024 рік?

Станом на 1 жовтня бюджет на 2023 рік складає 547 мільйонів гривень загального фонду і 135 мільйонів гривень спеціального фонду. Загальний фонд – це грошові кошти, які витрачаються на захищені статті видатків, тобто всі заробітні плати, комунальні послуги, платежі, діяльність всіх комунальних підприємств. Спеціальний фонд – це безпосередньо роботи, які можуть виконуватись у громаді. Тобто у сукупності бюджет 2023 року склав близько 680 мільйонів гривень. На останній сесії рада проголосувала бюджет на 2024 рік. Він складається виключно з загального фонду, бо спеціальний ми будемо розподіляти у лютому, коли законодавство дозволяє розподілити залишки. Загальний фонд на 2024 рік менший майже на 40 мільйонів за цей. За планом він складає 519 мільйонів загального фонду. І спецільного фонду, це роботи, які розпочаті нещодавно і ще не завершені, невелика сума – 16 мільйонів гривень.

⁃ На що підуть ці 16 мільйонів?

Перше, це подовження капітального ремонти даху на будинку культури, бо вони розпочали тільки у грудні. Також там є гроші на ремонт системи теплопостачання за адресою Будівельників, 7. Там наш комунальний заклад, який відповідає за обслуговування будинку і в них дуже велика проблема з теплом. Там труби у жахливому стані. Найбільша частина суми спеціального фонду на наступний рік – це харчування у закладах середньої освіти – 10 мільйонів.

⁃ Скільки становить залишок?

Ми у лютому будемо підбивати підсумки за результатами 2023 бюджетного року. У нашій громаді більше 200 мільйонів гривень залишку. Тобто у лютому ми будемо їх розподіляти, але я хочу звернути увагу, що Верховна Рада України внесла зміни до законодавства, і в наступному році, слава богу, по всій країні врегулювали це питання – гроші можна буде витрачати лише на процеси, які сьогодні є найголовнішими і найнеобхіднішими. А якщо наша громада захоче відремонтувати якусь дорогу, нам це треба буде відстоювати перед керівництвом Одеської обладміністрації.

⁃ Маєте на увазі скандали із витратами на бруківку?

Так, і всі інші скандали. У нас в Одесі по сьогоднішній день люди раз на тиждень виходять на акції протесту щодо нелогічних витрат з бюджету під час війни. Тому наступного року нам буде простіше. Органи місцевого самоврядування обмежили в праві прийняття вибору на законодавчому рівні. Тож всі гроші мають йти або на укриття, або на захищені статті видатків, або на військових.

З чим повʼязано те, що на наступний рік бюджет менший на 40 мільйонів?

Це повʼязано з тим, що зменшуються статті витрат, у звʼязку з тим, що надходження до бюджету не збільшується, і орган місцевого самоврядування запланував зменшити статті витрат. Більш того, ми втратили ПДФО військових, але ми здобули освітню субвенцію, вона раніше також виплачувалась. На 2024 рік заплановано більшу суму виплат по освітній субвенції, це для вчителів.

⁃ На що пішли найбільші видатки у цьому році?

Найбільші видатки завжди йдуть по загальному фонду. Це заробітні плати у всіх бюджетних установах, які є на території громади. В тому числі і в цьому році. Тобто сума в 547 мільйонів гривень – це наш бюджет на утримання всіх установ та організацій, які сьогодні існують. Зі спеціального фонду ми не будували нічого особливо грандіозного, окрім укриття у Ліцеї №1. Це найбільша стаття витрат по бюджетним видаткам на цей рік. Але запланована ще більша стаття витрат – будівництво дороги у Кошарах, яка в жахливому стані. (Нагадаємо, що Новацький ввів в оману керівництво ОВА про розірваний тендер на 58 мільйонів. На сьогоднішній день тендер не розірваний, визначений переможець,а сесія виділила 10 мільйонів грн  – РЕД.)

У мене немає слів і розуміння чому наша громада, у якої близько тисячі мешканців проходять там службу з перших днів повномасштабного вторгнення, станом на кінець 2023 року не виділила жодної гривні.

Чи є щось, що ви вважаєте даремно витраченими грошима у цьому році?

Вважаю, таких видатків немає, бо наша комісія і депутатський корпус максимально знімали проєкти, які на нашу думку не становили ніякої цінності. Наприклад, ми зняли екран у міськраді за 5 мільйонів, зняли ремонти укриттів, які вже відремонтовані і знаходяться у придатному стані. Ми зняли гроші на ремонт дорожнього покриття від “Якоря” до світлофора.

⁃ А що варто зробити наступного року?

Ми мали це зробити і минулого року, і наступного року – ми маємо виділяти кошти на 28 окрему механізовану бригаду. У мене немає слів і розуміння чому наша громада, у якої близько тисячі мешканців проходять там службу з перших днів повномасштабного вторгнення, станом на кінець 2023 року не виділила жодної гривні. Я знову буду виступати з цією ініціативою в лютому, коли ми будемо розподіляти залишки. І маю на меті не підписувати розподіл спеціального фонду взагалі, якщо там не буде бюджету на 28-му бригаду.

Бесіду вела Даша Костенюк.